Tämän päivän Helsingin Sanomissa valtionvarainministeri Jyrki Katainen (Kok) ehdottaa että työnantajat vapautettaisiin kansaneläkemaksusta. Tämän johdosta välillisiä veroja nostettaisiin. Suomen verotusjärjestelmä ja työnantajien maksettaviksi lankeavat sivukustannukset ovat hirmuiset. Haluan kuitenkin ensin kommentoida omalta osaltani ministeri Kataisen ehdotusta. Mikä aivopieru! Olen tähän mennessä ajatellut, että Jyrki Katainen on “half smart”, mutta myönnän olleeni asian suhteen väärässä. Hän ei ole edes “half smart” vaan täysi tumpelo joka on omalla toiminnallaan valtiovarainministerinä ajamassa Suomea yhä syvemmälle kurimuksen suohon ja suomalaisia taloudelliseen ja henkiseen helvettiin.
Sitten menen siihen mitä tästä Kataisen ehdottomasta veroilla kikkailusta seuraisi. Tästä seuraisi se että etenkin pienyritykset joutuisivat entistä ahtaammalle. Katainen ei ehkä ymmärrä eikä selkeästikään välitä pätkääkään mitä hänen nyt ehdottamansa merkitsisi pienyrittäjille. Pienyritttäjien taakkana ovat entuudestaan hirmuiset YEL-maksut ja arvonlisävero. Kataisen verokikkailu tuottaisi myös kohtuuttomia kuluja tavallisille kuluttajille ja kohdistuisi tässäkin tapauksessa erityisesti pienituloisiin palkansaajiin ja eläkeläisiin. Parahin etunimi kaima, olet todellakin väärä mies väärässä tehtävässä ja vielä väärään aikaan! Tosin olet osoittanut ettet sovi valtiovarainministerin virkaan millekään aikakaudelle.
Suomen verotusjärjestelmä kaipaa pikaista täysremonttia. En siis puhu tässä mistään tilkkutäkkileikistä jossa hölmölä tyyliin leikataan pala toisesta päästä ja ommellaan se toiseen päähän. Ikävä kyllä Suomessa on tällä hetkellä voimassa täysin hölmöläissysteemi mitä tulee verotukseen. Korkea verotus on merkittävä este positiiviselle talouskehitykselle ja kurjistaa niin tavallisten palkansaajien, etenkin pieni ja keskituloisten elämää kuin yritystenkin arkea. Verokikkailu jota nykyhallitus harjoittaa ainostaan kurjistaa tilannetta entisestään. Suomesta ikävä kyllä vieläkin löytyy henkilöitä jotka vannovat verotuksen nimeen kuin harras uskovainen raamatun tai koraanin sanaan. Suomalaiset eivät kuitenkaan saa todellista vastinetta mailman mittakaavassa huippukorkean verotuksen ansiosta. Esimerkiksi julkinen sosiaali- ja terveydenhuoltosektori ja sen toimivuus on suoranainen vitsi. Ko. sektoriin hassataan useita miljardeja euroja vuosittain mutta toimivaksi sitä ei ole saatu eikä saada nykyisillä keinoilla. Hoitoonpääsy kestää luvattoman pitkään, terveyskeskukset ovat ruuhkautuneet, hoitohenkilökunnalle dumpataan ei hoidollisia tehtäviä aina vaan lisää, hallintokoneistoa kasvatetaan ahnaasti, lääkäreillä ja hoitajilla on häviävän vähän aikaa per potilas ja hoitohenkilöstö kärsii yhä pahenevasta stressistä.
Mutta palataan siihen mitä mielestäni tulisi tehdä verotukselle. Tuloverotusta tulisi keventää kaikissa tuloluokissa. Pieni- ja keskituloisten palkansaajien osalta tämä toimi on erityisen tärkeää. Mutta kuten olen aiemminkin todennut tuloverotusta ei tule laskea vain tietyissä tuloluokissa vaan kaikissa. Tuloverotuksen osalta olisi syytä myös lopultakin tehdä muutos joka olisi pitänyt tehdä jo vuosia sitten. Tämä on alle 1000 € kuukaudessa ansaitsevien vapauttaminen tuloverotuksesta kokonaan. Omassa verotusmallissani tuloverotusta tulisi asteittain tiputtaa kaikissa tuloluokissa siten että siirtymäajan jälkeen suuri tuloisten vähintään 3000 € kk:ssa tai sitä enemmän ansaitsevien veroprosentti olisi 10 % ja alle 3000 € ansaitsevien 5 %, poikkeuksena siis alle 1000 € ansaitsevat joilla tuloveroa ei olisi lainkaan.
Mitä tulee yrittäjien riesana oleviin YEL ja muihin maksuihin niitä tulisi karsia ronskilla kädellä, sillä ne ovat merkittävä este etenkin pienyritysten kykyyn palkata työntekijöitä ja este muutenkin talouskasvulle. Yleinen arvonlisäverotuksen taso tulisi laskea asteittain nykyisestä 22 % 15 %. Nykyisellään arvonlisäverost on vapautettu ns. vähäsen liiketoiminnan harjoittajat; liikevaihto alle 8500 € tilikauden aikana. Tämä raja olisi syytä nostaa ylemmäs. Sopiva taso voisi olla 15 000 €.
Muita verotukseen kohdistuvia muutoksia jotka tulisi ehdottomasti tehdä ovat mm. perintöveron muuttaminen siten, että perintöveroa tulisi maksaa 100 000 € tai sen yli menevistä perinnöistä ja lisäksi perintöverotaso tulisi olla kaikille sama. Sopiva perintöveroprosentti olisi 10 %.
Kaikki tietävät että autoverotus on Suomessa täysin järjetön. Autoverosta perittävä arvonlisävero tulisi lakkauttaa kokonaan. Suomessahan tätä kutsutaan nimellä elv, ei arvonlisävero. Valtiovarainministeriössä ollaan oltu vitsikkäitä, mutta nimikikkailu ei muuta sitä tosi asiaa että tällainen verotus on aivan järjetöntä. Autoveron sopiva taso olisi seuraavanlainen: alle 8 litraa 100 km:lla kuluttaville autoille 10 % ja yli 8 litraa kuluttaville 20 %.
Lahjavero tulisi lakkautta kokonaan.
Nämä muutokset eivät kuitenkaan yksin riitä vaan koko verotusjärjestelmä tulisi remontteerata, mutta tässä olen maininnut ne tärkeimmät ja kaikkein akuutimmat muutokset jotka tulisi tehdä. Kaikki asialliset ja rakentavat kommentit ja kritiikki on erittäin tervetullutta. Toivon, että tämän asian tiimoilta käytäisiin nykyistä vilkkaampaa kekustelua.