Lisäksi suurin osa kulkuetta vastaan hyökkäyksiä tänäkin vuonna suunnittelevista "anarkisteista" on rasisteja, ja toimii rasistisin perustein. Ollessaan näitä vastaan kulkueen väki on jokseenkin automaattisesti rasisminvastustajia. Että tervetuloa joukkoon vain!
Olen kyllä miettinyt tätä, että onko kulkueen sitten tarkoitus olla varsinaisesti sitä häiriköiviä anarkisteja vastaan? Nähdäkseni kulkue järjestettiin ensimmäisenä vuonna siitä syystä, että itsenäisyyspäivänä ihmiset eivät Suomessa tee mitään. Toisissa maissa itsenäisyyttä juhlitaan, mutta suomalaiset joko istuvat kotona katsellen Linnan juhlia tai ovat ylitöissä sorvin ääressä. Anarkistit ovat olleet ainoita, jotka ovat "viettäneet" itsenäisyyspäivää jotenkin, lähtien kaduille kritisoimaan kansallisvaltiota. Mutta positiivisissa merkeissä itsenäisyyspäivää ei ole voinut viettää, ellei ole sitten järjestänyt omia juhlia.
Näin ollen soihtukulkue on yksi harvoista julkisista itsenäisyyspäivän juhlista (jotain jumalanpalveluksia ja muutamaa virallista pönötystilaisuutta lukuunottamatta) ja yksi harvoista julkisista tavoista viettää itsenäisyyspäivää. Se on toki antiteesi itsenäisyyspäivän "negatiiviselle viettämiselle", jota anarkistit harrastavat, mutta nähdäkseni se ei ole tätä vastaan, vaan tarjoaa vaihtoehdon. Ennenkaikkea se on minusta itsenäisyyspäivän "viettämättömyyttä" vastaan. Mielestäni myös anarkisti voisi osallistua soihtukulkueeseen, jos hän näkee Suomen itsenäisyydessä edes jotain positiivista ja juhlistettavaa. Anarkisti vain valitsee Kuokkavierasjuhlat, koska näkee itsenäisyydessä niin paljon kritisoitavaa. Samoin soihtukulkueeseen ovat mielestäni tervetulleita sellaisetkin tahot, joiden mielestä hienointa itsenäisyydessä on se, että sen voi myydä Brysseliin. Tai se, että saamme itse päättää muuttaa maamme kulttuurien, kielten ja uskontojen sekametelisopaksi kenenkään estämättä.
Tärkeintä ei ole nähdäkseni se,
mitä itsenäisyys kullekin merkitsee vaan se, että se merkitsee edes
jotain. Että ihmiset näkisivät jotain merkitystä siinä, että on itsenäisyyspäivä ja tekisivät jotain muutakin kuin istuisivat kotonaan. Uskoakseni tämä oli soihtukulkueen alkuperäinen ajatus?