Sekään ei olisi tosiasiassa ongelma, jos olisi maahanmuuttajille esim. englanninkielistä opetusta, ja koulutus sujuisi sillä tavoin. Ei Suomi ole kielenä välttämätön työmarkkinoilla. On monia työpaikkoja joissa pärjää hyvin englanninkielelläkin, jos vain muuten on osaaminen, ammattitaito ja työnteon halu normaalia länsimaista tasoa.
Hankalaksi asian tosiasiassa tekee sen, että kun viranomaiset ja media puhuvat
maahanmuuttajista, ei tarkoiteta työperäisiä, peruskoulutuksen ja jonkinlaisen kielitaidon omaavia maahanmuuttajia, vaan puhutaan afrikansarven ja lähi-idän nuorukaisista. He osaavat vain omaa äidinkieltään - oli se sitten somali, urdu, pashtu, arabia, farsi, kurdi tai dari - tai ehkä useampaakin noista.
Joillakin heistä, kuten esim. irakilaisilla, on myös oman kielensä luku- ja kirjoitustaito ja alla yleensä vähintään meikäläistä ala-astetta vastaava koulu, eli esim. jonkinlaiset matematiikan perustaidot. Mutta hypätä siitä englanninkaankieliseen ammatilliseen opiskeluun vaikkapa insinööriksi, tradenomiksi, sairaanhoitajaksi, tms....huh-huh.

Eli siis mitähän ihmeen tilastojenkaunistusjippoa ministeriöissä nyt siis kaavaillaan? Mistään oikeasta parannuksesta ei ole kyse. Ei kananpaskasta voi oikeasti kanasalaattia tehdä, vaikka kuinka yritettäisiin reseptiä näennäisesti muokkailla.