Helsingin Sanomat: EU:n ja Afrikan huippukokous alkaa – komissaari Jutta Urpilaisen mielestä Euroopalla on ”moraalinen velvollisuus” auttaa Afrikkaa 17.2.2022
Urpilainen tarkoittaa, että hänellä on "moraalinen velvollisuus" lähettää eurooppalaisten rahat Afrikkaan.
KOKOUKSEN valmisteluissa on tiiviisti ollut mukana EU-komission suomalainen jäsen Jutta Urpilainen (sd), jonka vastuulla ovat EU:n kansainväliset kumppanuudet.
[...]
Urpilaisen mukaan vuoteen 2027 ulottuva 150 miljardin euron investointipaketti tulee sisältämään hyvin konkreettisia hankkeita eikä jää julkilausumien tasolle.
[...]
Urpilaisen mukaan Suomen näkökulmasta kyse on myös turvallisuudesta.
”Eurooppa on naapurimaanosa. Olemme kiinni toisissamme, ja jos Afrikan maat eivät ole vakaita, seuraukset näkyvät Euroopassa ja Suomessa esimerkiksi maahanmuutossa. Siksi on Euroopan intresseissä investoida Afrikan tulevaisuuteen niin, että ihmisillä olisi siellä mahdollisimman hyvät elinolot.”
Maahanmuuttoon vaikutetaan tietenkin
maahanmuuttopolitiiikalla.
Urpilaisen logiikka perustuu ajat sitten vääräksi osoitettuun lapselliseen harhakäsitykseen, että elintason nousu sitoisi ihmiset aloilleen. Jos jotain, niin rahan kippaaminen Afrikkaan
lisää liikkuvuutta ja sitä kautta Eurooppaan suuntautuvaa haittamaahanmuuttoa, ei tosiaankaan vähennä sitä.
ONKO Euroopan toimien päätarkoituksena torjua Afrikasta Eurooppaan suuntautuvaa maahanmuuttoa?
Urpilainen torjuu ajatuksen.
”Itse näen, että on meidän moraalinen velvollisuutemme auttaa maanosaa, jossa edelleen elää ihmisiä köyhyydessä ja kehityshaasteet ovat valtavat. Samaan aikaan näen, että tästä on mahdollista rakentaa kumppanuus, jossa molemmat osapuolet hyötyvät.”
Urpilainen perustelee Afrikan rahoittamista maahanmuuton torjumisella ja Suomen turvallisuudella, mutta heti perään kieltäytyy nimeämästä politiikan tavoitteeksi maahanmuuton torjumista. Siinä kiteytyy poliittisesti korrektin EU-politiikan järjettömyys. Komissio kompensoi haittamaahanmuuton väylien tukkimisen luomalla uusia haittamaahanmuuton väyliä.
Urpilaisen mukaan EU on edelleen Afrikan ykköskumppani vienti-, kehitysyhteistyö- ja kauppalukujen perusteella, vaikka Kiina ja muut kansainväliset toimijat ovat hivuttautuneet mantereelle.
”Kysymys ei ole vain investoinneista, vaan yhteiskuntamalleista. Kiina haluaa rakentaa perinteistä infrastruktuuria, mutta samaan aikaan se tarjoaa omaa teknologiaansa ja yhteiskuntamallia, joka poikkeaa Euroopasta.”
Urpilaisen mukaan Eurooppa pärjää tässä kilpajuoksussa, varsinkin jos puhuu afrikkalaisten nuorten kanssa.
”Heidän keskuudessaan eurooppalainen ihmisoikeuksia, demokratiaa ja sananvapautta kunnioittava yhteiskuntamalli on se ihanne. Sitä he haluavat.”
Ei eurooppalainen demokratia ole afrikkalaisten yhteinen ihanne, ja on ylipäätään järjetön ajatus, että Afrikka voitaisiin ulkopuolelta ohjata eurooppalaisiin ihmisoikeuksiin, demokratiaan ja sananvapauteen. Käytännössä hokema on vain tekosyy, miksi kehitysmaihin pitää pumpata eurooppalaisten veronmaksajien rahaa. Demokratian istuttaminen ei onnistunut Afganistanissakaan, vaikka sinne vietiin rahaa paalikaupalla.
Muutenkin irvokasta hehkuttaa eurooppalaista sananvapautta, kun Suomessa käydään eurooppalaisittain historiallista oikeudenkäyntiä sananvapauden ja uskonnonvapauden aivan uudenlaisesta rajoittamisesta. EU ei pysty tuomaan sananvapautta edes Suomeen vaan päinvastoin edistää massiivisia sensuurihankkeita.