En jaksa uskoa että kukaan enää uskois uuvattien juttuja, vaikka miten itse niihin uskoisivat.
Tai, kyllä pitää olla todella hyväuskoinen että niihin menee vielä kaikkien takinkääntöjen jälkeen uskomaan.
No sanoisin, että itse he uskovat juttuihinsa kaikkein vähiten, sillä kyseessähän on vain ja ainoastaan silkka kusetus, jolla koitetaan ostaa itselle lisää poliittista peliaikaa. Peliajan rahoittajat löytyvät turuilta ja toreilta. Kun uuvattien touhuja katselee teltoillaan, vallitsee niillä synkkä hiljaisuus. Ei kuulu kansalaisten tuttua porinaa. Rahoittavat tahot loistavat poissaoloaan.
Epätoivo on oikea sana kuvaamaan epätoivoisten uuvattien kommelluksia. Armonlaukaus tulee vaaleissa. Sen jälkeen ei paista aurinko enää edes valtakunnan median palstoilla. Tehtävä on täytetty, hallituksen aisurina olo. Petturuuden hinta tulee lunastettavaksi. Viikatemies viiltää poliittisen kuoliniskunsa ääntenlaskun julkistamisen h-hetkellä. Torvinen suunnistaa sinne mistä on tullutkin. Elovaara huomaa, ettei ole tervetullut mihinkään kaikesta nuoleskelustaan huolimatta ja Eloa häpeävät kaikki. Sampo jatkaa takomistaan rumpujen kera. Seuraavan kappaleen nimi lienee; "Hukattu tulevaisuus". Singlen B-puolella "Sininen valhe". ( se on valkoista valhetta tymäkämpää tavaraa)
Soini jatkaa valheellista elämäänsä kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan ja toteaa sohvallaan; -'voi niitä poikia, eivätkö ne koskaan opi, heheh'! Niinistö on ainoa, joka saattaa päästä johonkin ansiokkaaseen työhön, tai jopa johonkin toiseen puolueeseen.
Tapahtumasarja on kuvitteellinen ja hieman väritetty. Joku sanoi joskus; "Kun itsesi petät, mitä jää jäljelle". Niinpä. Uuvatit pettivät sekä itsensä, puolueensa, että äänestäjät. Melkoinen saavutus, sano.