Kovin on vaikeat vaihtoehdot. Salaa työskentely orjapalkalla Suomessa tai paluu kotimaahan, jossa henki lähtisi alle viikossa. Mitähän sitä itse oikein tekisi?
Herra paassiivi-konditionaali iskee jälleen. Mitenkä se henki lähtisi?
a) meteoriitti osuu juuri niitä päähän, jotka ovat käyneet vonkaamassa asyyliä Euroopasta?
b) Pohjoismainen vatsarintaliike käy tappamassa heidät?
c) palaavan paskastanialaisen saattaa huonolla tuurilla tappaa toinen paskastanialainen?
Mikä on vastauksesi? (Siitäkin huolimatta, että 7000 irakilaista palasi vapaaehtoisesti takaisin eikä siellä ollut vastassa mitään teloitusplutoonaa ja tuossa sinun mallissasi paskastanioissa olisi nolla ihmistä ensi maanantaihin 24.7 mennessä.)
Mutta joo, ei ehkä tarvitse vastata, kyllä täällä ollaan ennenkin kuultu kaikenlaisia löysiä heittoja.
Isä ajoi viemäriautoa. Marraskuussa 2014 isä tapettiin. Saifuddinin mukaan tämä johtui siitä, että isä työskenteli amerikkalaiselle yritykselle, ja että sama taho alkoi sen jälkeen uhkailla poikaa.
Taas herra passiivi. Eli siis joku irakilainen on tappanut toisen irakilaisen siksi, että on työskennellyt väärää kansallisuutta olevalle firmalle. Tätä voidaan kutsua aidoksi rasismiksi, joten ei tuollaisesta maasta missä rasismi rehottaa noin pahasti, kannata päästä porukkaa tänne Suomeen.
Sitten työluvasta:
Hakemuksen jättämiseen tarvitaan passi, mitä monella turvapaikanhakijalla ei ole, eikä sen hankkiminen kotimaasta ole mahdollista. Passia saatetaan myös piilotella pakkopalautuksen estämiseksi.
Eli turvikset tulee tänne ja polttaa passinsa, ettei heitä palautettaisi, mutta samalla käytännössä eväävät itseltään mahdollisuuden hakea työlupaa. Aivan idioottimaista touhua.
Motivaatiota antaa toive työperusteisesta oleskeluluvasta, joka on turvapaikanhakijan viimeisiä oljenkorsia jäädä Suomeen.
Tulevat ensin paikkaamaan työvoimapulaa, mutta viimeinen oljenkorsi on mennä töihin? Eikö kannattaisi luopua kokonaan turvapaikan ja muiden oleskelulupien myöntämisestä ja siirtyä siihen, että olen saanut saa vain työluvan?