Kirjoittaja Aihe: Työvoimapulan paluu ja kosto  (Luettu 598697 kertaa)

Tabula Rasa

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 24 869
  • Liked: 18484
  • Kuka jos en minä
Vs: Työvoimapulan paluu ja kosto
« Vastaus #3420 : 14.09.2023, 16:22:28 »
Helpottaa kun osaa itse hitsata. Paras vuosi on ollut että huoltokustannukset 2e, eli euron kuparitiivisteet jarrusylintereihin. Nyt kolmas vuosi menossa eikä vielä ole ylitetty kustannuksia jos mukaan ei lasketa polttoainetta, veroja ja vakuutuksia. Itse auto kestää kunnossa suhteellisen pienellä laitolla, eikä se 5vee ole kiveen hakattu, vaan jos tonnin laitto olisi edessä, se voi olla fiksumpaa myydä tai vaihtaa auto toiseen. Eli järki mukana siinä ylläpidossa. Näillä opeilla menty toistakymmentä vuotta ja halvin auto taisi olla 500e. Vaikka siihen vaihdoinkin satasen autosta koneen parkkipaikalla, ei siihen mennyt tonnia huoltokustannuksina, kun omalle hartiapankille ei laske hintaa. Mitä ei tietysti itselle tehtynä lasketa. Rahalla kun omaa työtä saa ehkä tunnin ostettua 14-15h työstä. Jolloin melkein mikä hyvänsä itselle tekeminen on aina kannattavampaa kuin monet palkkatyöt.

Luotettava tekniikka, suht ehjä kori riittävät yleensä ostopäätökseen. Uudet renkaat tms ovat bonusta. Tietysti vaatii tuntemusta autoista, mutta niinhän se kaikessa kaupassa on että tarvitsee tuntea tavaran arvo. Muuten apinaa koijataan. Taitaa tulla melkein vuosikymmen kun auto niin epäkunnossa että piti hinata huoltoon. Ja silloin on hyvä kun voi lainata autoa väliaikaisesti muualta. Mutta ollaan kaukana aiheesta työvoimapula, jolloin mode voi tulla ja rankaista kohtapuoliin.
Hedelmistään puu tunnetaan.

''UPMn Kyselytutkimuksessa 40 prosenttia ei sisäistänyt sitäkään että puu on vessapaperin ja pahvin raaka-aine.''

ikuturso

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 24 187
  • Liked: 56480
  • Kekkosen re-inkarnaatio
Vs: Työvoimapulan paluu ja kosto
« Vastaus #3421 : 14.09.2023, 17:10:13 »

^ Voisin kertoa lähipiiristäni monta tapausta missä joku ihminen liki kuolee stressiin kun ei saa töitä vaikka hakee pää märkänä. Heitä kuvataan julkisuudessa "vapaamatkustajiksi", "työnvälttelijöiksi", "ideologisiksi työttömiksi".

Tällainen vihapuhe on selvästi kiihtynyt huhtikuun vaalien jälkeen. Hommallakin on todettu että työttömiä pitää kiusata kunnes tekevät itsemurhan.

Voin kertoa että oma pää oli kanssa kovilla kun kipuilin olenko yrittäjä vai työnhakija. Yrittäjänä en saanut yhteiskunnalta latiakaan ja siinä alkoi parisuhdekin olla kovilla, kun en saanut aina edes hanttihommia.

Sitten natsasi työpaikka ja moni asia muuttui.

Mutta ymmärrän hyvin, miten työnhakijat kipuilevat työhakemusten kanssa. Joskus itse mietin olenko liian kriittinen sen työn suhteen, mitä suostun vastaanottamaan. Olenko valmis muuttamaan työn perässä? Mihin palkkatasoon tyydyn? Paljon valintoja, jotka vaikuttavat siihen kuinka monta työhakemusta lähtee ja mihin suuntiin.



Kaiken tämän keskustelun keskellä vihervasemmisto ja kokoomus ovat tuottamassa meille ulkomailta lisää työnhakijoita. Poistamassa tarveharkintaa, vastustavat minimipalkkavaatimuksia ja oppositio vastustaa kolmen kuukauden työttömyyden jälkeen maastapoistumispakkoa.

Tässä on yhtälö joka ei toimi. Jos suomalaiset saataisiin töihin, niin tänne ei tarvitsisi roudata ulkomaalaisia tekemään työt meidän puolestamme. Missä sitten on se pullonkaula, mikä estää tämän työllistymisen? Itselläni oli ainakin se, että suomalainen työmoraali on perinteisesti yritysuskollinen, kun monissa muissa maissa vaihdetaan työpaikkaa kuin gigolo naista. Niinpä sitä mietti, että jos saa paskahomman, ei voi tai ei ole energiaa hakea sitä parempaa duunia. Juuri yhdelle ihmiselle totesin, että ottaa huonomman työn vastaan, koska silloin saa palkkaa ja voi jatkaa työnhakua rauhassa ja kuukauden irtisanomisajalla vaihtaa sinne. Jotenkin suomalainen vaan on laiska vaihtamaan työnantajaa ja työhaastattelussa julistettu omistautuminen ja lojaalius kokee kolauksen, kun se insinööripesti natsaakin kolmen kuukauden rekkakuskipestin jälkeen ja työntekijä ilmoittaa lähtevänsä.

Niin monta on erilaista kynnystä. Suurin osa niistä meidän päämme sisällä. Itsellänikin.

-i-
Kun joku lausuu sanat, "tässä ei ole mitään laitonta", on asia ilmeisesti moraalitonta. - J.Sakari Hankamäki -
Maailmassa on tällä hetkellä virhe, joka toivottavasti joskus korjaantuu. - Jussi Halla-aho -
Mihin maailma menisi, jos kaikki ne asiat olisivat kiellettyjä, joista joku pahoittaa mielensä? -Elina Bonelius-

Lalli IsoTalo

  • "Hallituksenkaataja"
  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 46 090
  • Liked: 78645
  • Kansallisromantikko
Vs: Työvoimapulan paluu ja kosto
« Vastaus #3422 : 14.09.2023, 17:13:34 »
... työhaastattelussa julistettu omistautuminen ja lojaalius kokee kolauksen, kun se insinööripesti natsaakin kolmen kuukauden rekkakuskipestin jälkeen ja työntekijä ilmoittaa lähtevänsä.

Tämän vuoksi monet ovatkin ylikoulutusloukussa - siis palkkauskelvoton - ja cv:stä saa karsia ylimäärät ylärönsyt pois.
YLE & HS - valeuutisia joihin voit luottaa

ikuturso

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 24 187
  • Liked: 56480
  • Kekkosen re-inkarnaatio
Vs: Työvoimapulan paluu ja kosto
« Vastaus #3423 : 14.09.2023, 22:04:05 »
Aiempaan puheenvuorooni viitaten.

Olen ollut kunnallisessa luottamuselimessä palkkaamassa useitakin työntekijöitä.

Miksi pieniin kuntiin ei oteta nuoria, kyvykkäitä, dynaamisia virkamiehiä?

Vanhat jäärät tuumaavat: Se on nuori ja meillä huono palkkataso. Se kuitenkin lähtee kohta johonkin isompaan kuntaan. Ei se viihdy täällä maalla.

Niin pienet kuihtuvat kunnat palkkaavat viittä vaille eläkkeellä olevia martelaanpiereskelijöitä, koska ne istuvat siinä kunnes eläköityvät. No ei ne parin vuoden bungee-bossitkaan hyviä ole, jos pistävät kaiken sekaisin ja poistuvat.

-i-
Kun joku lausuu sanat, "tässä ei ole mitään laitonta", on asia ilmeisesti moraalitonta. - J.Sakari Hankamäki -
Maailmassa on tällä hetkellä virhe, joka toivottavasti joskus korjaantuu. - Jussi Halla-aho -
Mihin maailma menisi, jos kaikki ne asiat olisivat kiellettyjä, joista joku pahoittaa mielensä? -Elina Bonelius-

Torspo

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 503
  • Liked: 1963
Vs: Työvoimapulan paluu ja kosto
« Vastaus #3424 : 15.09.2023, 10:57:05 »
Rakennusteollisuus sakkaa ja talovalmistajia menee pakettiin. Petterin hallituksella olisi nyt helppoja irtopisteitä tarjolla.

Aikaistakaa 1.1.2025 rakennuslupamuutos alle 30m2 rakennelmien osalta alkamaan per heti. Tällä muutoksella poistetaan melkein kokonaan rakennusluvat ja toimenpideluvat tuohon kokoluokkaan meneviltä rakennuksilta.

simppali

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 5 919
  • Liked: 16012
  • junior koodari
Vs: Työvoimapulan paluu ja kosto
« Vastaus #3425 : 15.09.2023, 17:15:16 »
Nutulleen meni, todella pätevää työtä tekevä firma..tekivät meille vessarempan. Jälki viimeisen päälle ja seurantaa/kyselyjä tyytyväisyydestä,,no ainakin tarpeeksi.
https://www.hs.fi/talous/art-2000009858488.html
Lainaus
YKSI varsin suuri rakennusalalla toimiva yhtiö on jälleen asetettu konkurssiin. Helsingin käräjäoikeus asetti helsinkiläisen linjasaneerauksiin ja kylpyhuoneremontointiin erikoistuneen Rakmasterin konkurssiin perjantaina.

Yhtiön liikevaihto oli vuonna 2022 noin 14,6 miljoonaa euroa. Samana vuonna yhtiö teki vielä 81 900 euron liikevoiton.

Tänä vuonna yhtiön tilanne kuitenkin heikkeni ja yhtiö jätti konkurssihakemuksensa tiistaina. Käräjäoikeus asetti yhtiön konkurssiin perjantaina.
Minnehän raksa-alan ammattilaiset työllistyvät?,,eihän kaikista voi tulla lähihoitajia.
« Viimeksi muokattu: 15.09.2023, 17:17:46 kirjoittanut simppali »
Kun painuvi päät muun kansan, maan,
Me jääkärit uskoimme yhä.

Hype

  • Jäsen^^
  • **
  • Viestejä: 105
  • Liked: 50
Vs: Työvoimapulan paluu ja kosto
« Vastaus #3426 : 18.09.2023, 15:44:26 »
Avaruusinsinööri mainittu! (Vai pitiko sen olla avaruuskirurgi?) Eikä tietenkään ole saanut Suomesta töitä.

Lainaus
Harmillinen asia on se, että Kannisen puoliso etsii edelleen Suomesta töitä. Energia-alalla myyntijohtajana työskentelevä italialainen avaruusinsinööri ei ole lukuisista yrityksistään huolimatta löytänyt työtä, joka vastaisi hänen osaamistaan.

https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/9fdcbbe0-8253-425c-92ff-252d953278b8


Lalli IsoTalo

  • "Hallituksenkaataja"
  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 46 090
  • Liked: 78645
  • Kansallisromantikko
Vs: Työvoimapulan paluu ja kosto
« Vastaus #3427 : 18.09.2023, 15:55:15 »
Avaruusinsinööri mainittu!
Mies on viidettä vuotta Suomessa, mutta kielen opiskelu ei ole näemmä kiinnostanut.  LinkedInissä ei mainittu päivääkään työkokemusta avaruusinsinöörihommista. Tutkinto kylläkin, on Italiasta.

Myyntihommia tehnyt koko ikänsä.

https://www.linkedin.com/in/valeriochinca/?originalSubdomain=fi
« Viimeksi muokattu: 18.09.2023, 16:03:40 kirjoittanut Lalli IsoTalo »
YLE & HS - valeuutisia joihin voit luottaa

Outo olio

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 11 689
  • Liked: 14369
  • Manner-Suomen Tasavalta
Vs: Työvoimapulan paluu ja kosto
« Vastaus #3428 : 18.09.2023, 20:16:16 »
Myyntihommia tehnyt koko ikänsä.

https://www.linkedin.com/in/valeriochinca/?originalSubdomain=fi

Kuinkakohan paljon koko maailmassa vuosittain koulutetaan avaruusinsinöörejä, ja palkataan alansa tehtäviin? Ei varmaan Ruotsissakaan olisi päässyt omalle alalleen, näin esimerkkinä. Ei tämä(kään) ole Suomen vika, jos ja kun koko maailmassa on epäsuhta kysynnän ja tarjonnan välillä.
« Viimeksi muokattu: 18.09.2023, 20:18:25 kirjoittanut Outo olio »
Suvaitsevaisen ajattelun yhteenveto: Suomessa Suomen kansalaiset rikkovat Suomen lakeja. Myös muiden maiden kansalaisten on päästävä Suomeen rikkomaan Suomen lakeja. Tämä on ihmisoikeuskysymys.

Joku ostaa ässäarvan, toinen taas uhrivauvan. Kaikki erilaisia, kaikki samanarvoisia.

Can I have a safe space, too?

totuuspuheasiamies

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 822
  • Liked: 2927
Vs: Työvoimapulan paluu ja kosto
« Vastaus #3429 : 20.09.2023, 15:54:09 »
Viimeaikaisia kuulumisia työvoimapula-alalta.

Lainaus
Rakennusalan yritys Rudus on lomauttanut noin 80 työntekijää alan ongelmien vuoksi

Rakennusalan yritys Rudus on lomauttanut noin kahdeksankymmentä työntekijää viimeisen puolen vuoden aikana johtuen rakennusalan ongelmista. Noin viidennes lomautuksista tehtiin Uudellamaalla.

Noin kolmekymmentä prosenttia koko Ruduksen liikevaihdosta tulee asuntorakentamisen tuotteiden valmistamisesta. Kun asuntorakennushankkeet ovat hidastuneet tai pysähtyneet, ei Ruduksen tuotteille ole kysyntää, sanoo toimitusjohtaja Mikko Vasama.

Rudus työllistää noin yhdeksänsataa henkeä koko Suomessa. Lomautukset koskevat etenkin työntekijöitä tuotetehtaissa, joissa valmistetaan muun muassa betoniportaita, julkisivuelementtejä ja talotekniikkaelementtejä.

Ruduksen noin 150:sta toimipisteestä 17 on tuotetehtaita. Näistä tehtaista neljä sijaitsee Uudellamaalla.

– Kun rakennusliikkeillä ei ole töitä, niin ei ole meilläkään. Tuotteillemme ei ole tällä hetkellä kysyntää, Vasama sanoo.

[...]

Kiteellä betonitehtaan koko henkilöstö on lomautettu, kertoo tehtaanjohtaja Timo Hynninen.

[...]
https://yle.fi/a/74-20050432

Lainaus
Taas julma uutinen rakennusalalta: Pörssiyhtiö antaa kaikille potkut Raahessa

Puuelementtivalmistaja Lapwall sulkee Raahen-yksikkönsä ja irtisanoo yksikön kaikki työntekijät.

Yksikkö on määrä sulkea kolmannen vuosineljänneksen alkupuolella marraskuun loppuun mennessä.

Irtisanomiset tapahtuvat muutosneuvotteluiden päätteeksi. Yhtiö kertoi heinäkuussa, että se aloittaa 23 työntekijää koskevat muutosneuvottelut.

Lapwall kertoo siirtävänsä Kastelli-talot-asiakkuutensa tuotannon Raahesta Pyhännän yksikköönsä. Muu tuotanto on siirretty sinne jo aiemmin.

[...]
https://www.iltalehti.fi/talous/a/8257ebe9-85d8-4ac9-b0ee-c3556c15549c

Lainaus
Rakennusalan kriisi valuu vuokratyöfirmoihin – Selektan 8 tytäryhtiötä yrityssaneeraukseen

Asuntorakentamisen ahdinko on levinnyt rakennusalalle työntekijöitä vuokraavalle henkilöstöpalvelualalle.

Kahdeksan henkilöstöpalvelukonserni Selektaan kuuluvaa yhtiötä jätti maanantaina yrityssaneeraushakemuksen Helsingin käräjäoikeuteen, selviää Suomen Asiakastiedon keräämistä tiedoista. Jokaisen saneeraushakemuksen jätti Asiakastiedon mukaan velallinen eli yhtiö itse.

Yrityssaneeraukseen hakeutuneiden yhtiöiden yhteenlaskettu liikevaihto oli viime vuonna noin 23,2 miljoonaa euroa. Yrityksistä isoin on liikevaihdolla mitattuna Selekta Rakennus.

[...]

Selekta-konserniin kuuluu kaikkiaan 23 yritystä, ja se toimii yhdessätoista kaupungissa. Saneeraushakemukset eivät koske konsernin emoyhtiötä eivätkä muita tytäryhtiöitä. Konserni kertoo työllistävänsä vuosittain useita satoja työntekijöitä rakentamisessa, teollisuudessa ja logistiikassa.

[...]
https://www.hs.fi/talous/art-2000009865347.html

Betonikostaja

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 638
  • Liked: 3235
Vs: Työvoimapulan paluu ja kosto
« Vastaus #3430 : 22.09.2023, 18:18:44 »
Joku ravintolapäällikkö ulisee, kun suomalaiset haluavat palvelua omalla kielellään:

Lainaus
ASIAKKAAT ovat alkaneet tiuskia ulkomaalais­taustaisille ravintola­työntekijöille pääkaupunki­seudulla, kirjoittaa ravintola­päällikkö Kaisu Mäki-Kojola Helsingin Sanomien torstaina julkaisemassa mielipidekirjoituksessa.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009872582.html

Myös rasismi on mainittu, mikä oli tietysti väistämätöntä.

Miksi suomalaisten pitäisi hyväksyä se, etteivät he saa Suomessa palvelua omalla kielellään? Missään sivistysmaassa tuollainen ei tulisi kuuloonkaan. On säälittävää, jos täällä joissain ravintoloissa riittää se, että asiakaspalvelija osaa huonoa englantia. Ilmeisesti sen parempia työntekijöitä ei sitten saada. (No saataisiin kyllä, mutta näille kielipuolille ei varmaan tarvitse pahemmin maksaa.)

Tätä yritetään myydä meille kansainvälisyytenä. Joidenkin mielestä on ilmeisesti hienoa, jos Suomessakin joutuu ravintolassa kommunikoimaan englanniksi. Minusta se on kuitenkin surkeaa ryömimistä ja nöyristelyä. Englannin osaaminen kuuluu tietenkin asiaan, koska Suomessa käy turisteja, mutta on ihan periaatekysymys, että Suomessa osataan palvella suomeksi.

Kai tämä kertoo myös palvelualojen työntekijöiden huonosta laadusta. Kehitysmaalaisia on rahdattu maahan urakalla ja heille on annettu rajattomasti tulkkauspalveluja kaiken maailman uglumuglu-kielillä. Tämä on sitten tulos: alati kasvava joukko palvelualojen työntekijöitä, jotka eivät osaa suomea.

Ja minulle ei ole ongelma puhua vieraita kieliä. Saksassa yritän asioida nimenomaan saksaksi, Italiassa italiaksi, Espanjassa espanjaksi jne. Minusta se on ihan hauskaa, ja jos hankalaksi menee, vaihdan englantiin. Mutta en todellakaan halua olla kielipuoli omassa maassani. Sellaista suomalaisten ei pidä hyväksyä.

Toivonkin, että suomalaiset äänestävät jaloillaan. Jos jossain ravintolassa ei saa palvelua suomeksi, niin ylös pöydästä ja seuraavaan ravintolaan.
Itä-Helsinki, täynnä mutiaiset
Itä-Helsinki, sinä maksat kaiken

--------------

Täytän TT2 on time
Toimeentulotuki on aina on time
Asumistuki on aina on time
Kuka pistää paremmaksi this time?

Circus Hypno

  • Jäsen^^
  • **
  • Viestejä: 93
  • Liked: 416
Vs: Työvoimapulan paluu ja kosto
« Vastaus #3431 : 23.09.2023, 08:22:01 »
^ Tuosta IS:n artikkelista hyppää silmille tämä:

Lainaus
PITÄÄKÖ Suomessa sitten saada asiakaspalvelua aina suomeksi?

Ihmettelen, että ihanko selvin päin tällaista kysellään.

ikuturso

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 24 187
  • Liked: 56480
  • Kekkosen re-inkarnaatio
Vs: Työvoimapulan paluu ja kosto
« Vastaus #3432 : 23.09.2023, 08:49:55 »
Joku ravintolapäällikkö ulisee, kun suomalaiset haluavat palvelua omalla kielellään:

Lainaus
ASIAKKAAT ovat alkaneet tiuskia ulkomaalais­taustaisille ravintola­työntekijöille pääkaupunki­seudulla, kirjoittaa ravintola­päällikkö Kaisu Mäki-Kojola Helsingin Sanomien torstaina julkaisemassa mielipidekirjoituksessa.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009872582.html

Myös rasismi on mainittu, mikä oli tietysti väistämätöntä.

Miksi suomalaisten pitäisi hyväksyä se, etteivät he saa Suomessa palvelua omalla kielellään? Missään sivistysmaassa tuollainen ei tulisi kuuloonkaan. On säälittävää, jos täällä joissain ravintoloissa riittää se, että asiakaspalvelija osaa huonoa englantia. Ilmeisesti sen parempia työntekijöitä ei sitten saada. (No saataisiin kyllä, mutta näille kielipuolille ei varmaan tarvitse pahemmin maksaa.)

Olin lapsosena 1982 Rodoksella.

Siellä oli paljon liikkeitä, missä mainittiin "vävypoika" mitä en teininä ymmärtänyt. Sitten siellä luki "Palvelemme myös suomeksi".

Siellä oli sitten näitä popouloksia, joilla oli vaaleahipiäinen vaimo, ja nämähän ukot puhuivat varsin hyvää Suomea. Siis alueella, missä oli myös ruotsalaisia, ranskalaisia ja brittituristeja. Yhden turistiryhmän vuoksi oltiin opeteltu se palvelukieli suomeksi.

Odotan sitä, kun kävelee Helsingissä, ja kivijalkabaareista joka kolmannessa lukee "Palvelemme myös soumeksi".

-i-
Kun joku lausuu sanat, "tässä ei ole mitään laitonta", on asia ilmeisesti moraalitonta. - J.Sakari Hankamäki -
Maailmassa on tällä hetkellä virhe, joka toivottavasti joskus korjaantuu. - Jussi Halla-aho -
Mihin maailma menisi, jos kaikki ne asiat olisivat kiellettyjä, joista joku pahoittaa mielensä? -Elina Bonelius-

Paawo

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 3 213
  • Liked: 8986
  • riikka
Vs: Työvoimapulan paluu ja kosto
« Vastaus #3433 : 23.09.2023, 09:27:04 »
... työhaastattelussa julistettu omistautuminen ja lojaalius kokee kolauksen, kun se insinööripesti natsaakin kolmen kuukauden rekkakuskipestin jälkeen ja työntekijä ilmoittaa lähtevänsä.

Tämän vuoksi monet ovatkin ylikoulutusloukussa - siis palkkauskelvoton - ja cv:stä saa karsia ylimäärät ylärönsyt pois.

Paawo kun unelmatutkintonsa saavutettuaan lähti koulunpenkiltä ei alan töitä sitten ollutkaan. Useammassa haastattelussa kävin ja hakemuksia pistin matkaan oikeastaan joka puolelle Suomea. Mutta ei natsannut koska juuri koulusta päässyt vailla sen kummempaa alan työkokemusta.

Jotain piti kuitenkin alkaa tekemään joten reippain mielin hakemaan silloisen kämpän naapurissa sijainneesta isommasta alan kompleksista haalarihommia (mitenkään väheksymättä vaikkakin palkka oli surkea ja työ raskasta) sillä varauksella että jos muualta kauluspaitahommia löytyy niin lähden niihin. Sisälle kun oli firmaan päässyt ja hommissa hiukan kunnostautunut niin melko pian joutui haalarit palauttamaan ja sen kauluspaidan vetämään päälle. Työsuhdetta kestikin noin vuosikymmenen ajan kunnes muista syistä vaihdoin maisemaa.

Mitään työvoimapulaa ei ole ollut eikä ole. On vaan kyse kohtaanto-ongelmasta. On helvetisti tutkintoon valmistuvaa/valmistunutta porukkaa jolla ei ole valmiuksia mihinkään käytännön töihin. Ja on veetusti "kasvu-uralla" olevia firmoja joiden johdolla on suuret puheet mutta ei hallittavissa olevaa tilauskantaa tai mitään halua nähdä henkilöstöä resurssipankkina johon investoida aivan minimiä enempää. :facepalm:

Työttömyydellä on aivan liian vahva stigma jostain syystä. Ollessasi yhtään työttömänä olet hetikohta ikäänkuin tuote punaisella hintalapulla.
« Viimeksi muokattu: 23.09.2023, 11:51:14 kirjoittanut Paawo »
Ylläoleva teksti on kiihtymystilassa kirjoitettua uhoamista. KKO:2017:52

"Ei ole mahdollista houkutella parhaita osaajia, jos samalla pyllistetään kaikille, jotka pökkäävät silmään katukuvassa." - Rosa Meriläinen 2023

"Mun mielestä valta on ihanaa!" - Eva Biaudet 2021

Psalmi 12:6-10

Golimar

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 24 401
  • Liked: 41806
  • Ego sum Spartacus
Vs: Työvoimapulan paluu ja kosto
« Vastaus #3434 : tänään kello 13:12:09 »
10 miljoonaa € taitaa merkitä noin 100 uutta kotoperäistä työvoimapulan paikkaajaa.

Lainaus
X

SSAB Europe -divisioonan Suomen liiketoimintayksikkö käynnistää muutosneuvottelut Raahessa heikkona jatkuneen kysynnän takia. Tavoitteena on vähintään 10 miljoonan euron pysyvät vähennykset kiinteisiin kustannuksiin vuositasolla. Neuvotteluissa keskustellaan vaihtoehdoista, joilla voidaan lisätä toimintojen joustavuutta ja sopeuttaa niitä heikentynyttä kysyntää vastaaviksi tulevaisuuden tarpeet huomioon ottaen.

”Tavoitteena on löytää yhdessä ratkaisuja muun muassa joustavuuden, liikkuvuuden ja monitaitoisuuden lisäämiseksi organisaatiossa, jotta toimintamme vastaisi nykyistä joustavammin tulevaisuuden tarpeisiin,” sanoo Jarkko Matkala, SSAB Europe -divisioonan Raahen tehtaanjohtaja.

Muutosneuvottelut koskevat Raahen tehtaan organisaatiota. Neuvottelujen piirissä on noin 2 400 henkilöä. Ellei ensisijaisesti tavoiteltavista toimintamalleista päästä sopimukseen, neuvottelut voivat johtaa henkilöstövähennyksiin.

X

https://www.ssab.com/fi-fi/uutiset/2023/09/ssab-europe-kynnist-muutosneuvottelut-raahessa