Voisiko joku selittää ihan yksinkertaisesti mitä siinä Kansalaispuoluseessa oikein tapahtui? Ymmärsin, että Paavi potkittiin pihalle omasta puolueestaan?
Muistivaraisesti näin:
1. Väyrynen ei saa ministerin postia Sipilältä. Vittuuntuu ja menee eu-hommiin.
2. Huomaa muutoksen keskustassa liiaan suureksi ja alkaa puuhata kansalaispuoluetta. Soittelee ja sopii mukaan hyviä tyyppejä ja aloittaa kannatusjäsenten rekryämisen. Pitää puhetilaisuuksia valtavalla intensiteetillä.
3. Kerää puhetilaisuuksissa ja kannattajien avulla tarvittavat kortit puolueen perustamiseen.
4. Kansalaispuolue perustetaan.
5. Keskustaa vituttaa Paavon toiminta.
6. Presidentinvaaleihin kerätään 20k kannattajakortteja. On seminaaria ja laivamatkaa yms.
7. Väyrynen luopuu Kansalaispuolueen pj:n paikasta Pressanvaalien takia.
8. Vaaleissa Väyrynen saa n.6% ja jää niukasti Huhtasaaren taakse.
9. Väyrynen ilmoittaa aikeistaan haastaa Sipilä Keskustan pj. vaaleissa.
10. Väyrynen luopuu aikeistaan johtaa keskustaa. Ja aikoo palata Kansalaispuolueen pj:ksi.
11. Uusi Kansalaispuolueen pj. Sami Kilpeläinen nostaa metakan julkisuudessa Väyrysen kampanjalaskusta.
12. Väyrynen erotetaan kansalaispuolueesta, tai mitensenytmenikään sähläystä ja säätöä.
Jotenkin noin tama keissi on tainnut edetä. Nyt käräjillä puidaan mitentämänyt näin hassusti meni.
Mutta vaikuttaa kyllä Kilpeläisen Samilla menneen ajatukset ristiin todellisuuden tajun kanssa. Tai on muuten vaan joko kostonhimoinen, keskustan myyrä, tai muuten vaan diletantti kun ei ymmärrä Kansalaispuolueen yhteisen edun olevan Väyrysen puheenjohtajuus kansalaispuolueessa. Tai Kilpeläinen on niin pedantti että hänen oikeustajunsa ei mene yli siitä että politiikassa ei kaikkea tehdä pöytäkirjamaisesti ja pedantisti joka paperissa oikea leima tavalla.
No olimitenoli Väyrynen ei jää junnaamaan paikoilleen vaan vetää uutta liikettä ja kannattajakortteja keräten.
ps. Vanhanmedian hegemonian aikoihin Paavo päätyi inhokkigategorian huipulle. Vanhemmille ihmisille ehdollistettiin Väyrysen olevan jotain pahaa ja epämiellyttävää. Kumminkin muistan lapsuudesta 90-luvun alussa kyselleeni vanhemmiltani mitä pahaa Väyrynen on tehnyt, kun uutisissa moitittiin. Siihen vanhempani että Väyrynen on niin kiero ja haukkuu muita. Sitten kysyin miten se haukkuu muita ja on kiero, niin siihen ei vanhempani osanneet vastata.
Nuorempi sukupolvi näkee Paavon siis erilaisesta suunnasta kuin vanhanmedian opettamalla tavalla. Paavo on erikoinen persoona. Tehnyt takuulla tukun virheitäkin.
Muttei ole ainakaan suomalaisten vihollinen.