Islamilainen feministi saadaan, kun risteytetään islam ja miesviha. Se on vielä äksympi otus kuin vanhempansa. Vähän sama kuin risteyttäisi vielä erillisinä siedettävän oloiset lohen ja käärmeen.
Sherin Khankan perusti oman lahkon ja moskeijan, jonka imaamiksi ryhtyi. Elää sitten naisilta saaduilla lahjoituksilla. Näin voi toimia, sillä imaamiksi kelpaa se, joka kerää tarpeeksi kannatusta. Muhammed tosin poltti vääräuskoisten moskeijan, joten palohälyttimet on syytä pitää latauksessa.
Muuta korjattavaa islamista ei sitten naisimaami löytänyt, kuin tuon naisten aseman, joka nyt on hoidettu. Imaamille kelpaa sekä uskonsota kafireita vastaan että sharia-laki amputaatioineen, islamilainen oman käden oikeus ja kuolemankultti marttyyreineen sekä fanaattinen sitoutuminen Koraaniin ja Muhammediin. Ainakaan näitä vastaan ei haastatteluissa löytynyt yhtään sanaa. Vastustajia ovat rasistit ja islamofobit. Heille näytetään nyt pitkää nenää, kun ollaankin feministejä.
Vaan eipä ole Ayaan Hirsi Alin uusista kirjoista Helsingin Sanomat tehnyt yhtään juttua. Arkistohaku osoittaa, että viimeisin henkilökuva on 12 vuoden takaa. Millainen se oli, jää epäselväksi, koska on maksumuurin takana.
P.S.
Jos vielä saan viitata allekirjoitukseeni, haluan muistuttaa, että syvästi kunnioittamamme Britannian taannoinen pääministeri Tony Blair on suuri islam-fani erityisesti tuohon avarakatseiseen uskontoon kuuluvan alkuperäisen naiskäsityksen vuoksi. Islam on siis feminismiä jo ilman tämän naisimaamin pikku uudistuksia!