Hyvä kertomus....
https://www.suomenuutiset.fi/peltokangas-pyysi-kuvia-synnyttaneista-miehista-tulikin-video/Miehet poikii.
"Nyt yksi oppikirjan tekijöistä, Jaakko Lindfors, on julkaissut Facebookissa videovastineen Peltokankaan videoon.
– Mauri pyytää näyttämään hänelle, missä on osoitettu, että mies voi synnyttää. Missä on se Jarkko tai Timppa, joka on synnyttänyt, Jaakko Lindfors sanoo videollaan.
– Se on siinä, sanoo Lindfors näyttäen kirjastaan juuri sen kuvan, joka on laajalti kiertänyt sosiaalisessa mediassakin.
Lindfors jatkaa Peltokankaan läksyttämistä hyvin opettajamaisesti:
– Mauri, sellainen henkilö, joka on syntynyt naiseksi, mutta kokee itsensä mieheksi, hän korjaa sukupuolensa ja hänellä on kohtu, hän voi synnyttää. Dadaa!
– Mauri, sä et päätä opetussuunnitelmista. Sä et päätä mitä kouluissa opetetaan. Sä et päätä mitä oppikirjoja opetuksessa käytetään.
Lindforsin mielestä on hyvä, että poliitikot eivät päätä oppikirjoista.
– Oppikirjoista päättävät pedagogiset asiantuntijat, rautaiset ammattilaiset, meidän maailman parhaat opettajat, Lindfors latelee.
Tämän jälkeen Lindfors vertaa Peltokankaan vaatimusta kirjan poistamisesta kouluista natsien kirjarovioihin. Lopuksi hän haastaa Peltokankaan julkiseen väittelyyn.
– Mauri, mä haastan sut julkiseen väittelyyn. Jos tuut paikalle, saat sen kaipaamasi Jarkon foton ja koko tän oppikirjan meikäläisen omistuskirjoituksella, Lindfors lupaa.
Vasemmistoliiton aktiivi...
Onko Lindfors synnyttänyt
