Jos joidenkin pitää muuttua ja luopua ideologiastaan, he ovat natsit, rasistit, fasistit, äärikansallismieliset ja muut sen sellaiset. Voit aivan hyvin todeta valtavirran moraalioppien tai historian opettamana, että he ovat väärässä.
Ilmeisesti oma kupla on jo niin sakea, että luulevat kuuluvansa johonkin
valtavirtaan?
Ja jos ihmistä ei muuten voi luokitella natsiksi tai periviholliseksi (sic!), niin hänen Ikävät Mielipiteensä voi sitten julistaa harhaopiksi varmuuden vuoksi. Keskustele sitten näiden sanoista triggeröityvien ääri-ihmisten kanssa.
Ohimennen sanoen, ei paikkaa somessa missä nämä idiootit eivät paskoisi aivan kaikkea. Eilen seurailin ja kommentoin renessanssin ajan maalauksia käsittelevää ryhmää naamakirjassa ja sitten sinne ilmestyi postaus siitä, kuinka kaikki renessanssin maalarit ja taide oli niin patriarkaalista ja naista ei kunnioitettu ja naisia vaan raiskailtiin ummehtuneiden patriarkaatin jäsenten toimesta. Kun huomautti, että mitä maalauksissa ja sen ajan yhteiskunnassa tapahtui, niin ei kaikista allegorioista voi vetää suoria johtopäätöksiä tuntematta sen ajan kulttuuria ja ilmiöitä, niin oli rasisti, basisti ja mitävaan.
Ryhmän moderaattori poisti koko postauksen melko nopeasti, mutta minulla meni into seurata yhtään mitään, joten erosin ryhmästä. Siirryn lukemaan taidehistoriaa kirjamuodossa ja siinäkin pidättäydyn todennäköisesti ennen 1990 -lukua kirjoitetuissa teoksissa, joissa kaikenmaailman feministiset teoriat eivät tunge silmille joka sivulla.