Kirjoittaja Aihe: Persuihin siirtyneen ex-punavihreän blogi (Anni Molari, ex-Koponen)  (Luettu 24387 kertaa)

Vaniljaihminen

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 6 830
  • Liked: 7731
  • Seksikäs kristallilumisuklaa

Kyllähän näiden luulisi olevan perillä PS:n maahanmuuttokannoista, ilmeisesti ei kuitenkaan haittaa. Myyrämahdollisuus toki on aina olemassa.

Myyräilyä saa varoa kyllä. Se mitä tasa-arvoon tulee, niin mun mielestäni tasa-arvo tulee tarkoittaa vain ihmisyyttä, eli ei missään nimessä lopputuloksen tasa-arvoa. Kansainvälisyys tarkoittaa monta asiaa, sitä en en ainakaan salli, että kansainvälisillä sopimuksilla voitaisiin ohittaa Suomen valtiomuoto ja kansan äänestysoikeus. Kansainväliset sopimukset sitokoot vain niitä henkilöitä, jotka ne ovat allekirjoittaneetkin.
"Meillä on niin ihana hallitus mutta miehet vihaa.."

Kauko-Aatos

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 816
  • Liked: 4028
Mitä me äänestettiin ennen persuja? Veikkaisin, että aika harvat ovat äänestäneet SMP:tä. Aika paljon Hommallakin on käännynnäisiä, lähes kaikki PS:n äänestäjät, veikkaisin.

Mä äänestin kokkareita. Ei sillä, että omistaisin tehtaita tai biljardin arvoisen osakesalkun, vaan siksi, ettei ne olleet kommunisteja.
"Keskustan hallintovaliokuntaryhmän kanta al-Holin leirillä oleviin suomalaisiin on selkeä. Emme hyväksy massapalautuksia, myös lasten osalta tilanne harkittava tarkkaan. Vapaaehtoisesti kalifaattiin lähteneet ovat itse kohtalonsa valinneet. Jääkööt sinne". King in the North. Defender of Lapland, Mikko Kärnä (kesk.)

IDA

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 13 522
  • Liked: 14935
  • qui enim non est adversum vos pro vobis est
Mitä me äänestettiin ennen persuja? Veikkaisin, että aika harvat ovat äänestäneet SMP:tä. Aika paljon Hommallakin on käännynnäisiä, lähes kaikki PS:n äänestäjät, veikkaisin.

68 olin hengessä mukana äänestämässä Matti Virkkusta presidentiksi. Siitä innostuneena menin sitten syksyllä kansakouluun.
qui non est mecum adversum me est

Luotsi

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 5 550
  • Liked: 4530
Mitä me äänestettiin ennen persuja? Veikkaisin, että aika harvat ovat äänestäneet SMP:tä. Aika paljon Hommallakin on käännynnäisiä, lähes kaikki PS:n äänestäjät, veikkaisin.

Olen äänestänyt jopa vihreitä! Lieventävänä asianhaarana mainittakoon että kyseessä oli kunnallisvaalit ja ehdokas edesmennyt Pekka Myllykoski, RIP. Ei mennyt läpi.
*** Lisää rahaa kotiuttamiseen! ***

justustr

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 4 579
  • Liked: 9683
Itse Mestari Halla-aho kertoo scriptassa olleensa vihreiden äänestäjä. Lisäksi JHa on sivari.

Eiköhän hyväksytä ihan suosiolla vaan muutkin käännynäiset joukkoon.

M.K

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 1 264
  • Liked: 1398
Annin kirjoitukset jotenkin vaan haiskahtaa keijoilulta, vaikka ei Keijo olekaan. Ajankohtakin on outo tälläisille ulostuloille, persuilla ei edes ole käsillään mitään "momemtumia", ihmisiä kiinnostaa nyt lähinnä se, miten korona saadaan hoidettua. Marginaaliin vaan tällaiset.

Puskistahuutelija

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 1 439
  • Liked: 6020
  • Liberaalikonservatiivi ja kansalliskonservatiivi
Annin ajatuksia lukiessa tuli väkisinkin mieleen ajatus siitä, että hänen pitäisi ajan myötä oppia pois näistä valmiista ajattelumalleista. Siis näistä klassisista papukaijamaisista toistoista sisäänpäin käpertymisestä jne. Ne eivät ole mitään muuta kuin olkiukkoja, joita perussuomalaisten vastustajat rakentavat saadakseen itselleen helpommin kaadettavan vastustajan. Anni oppii varmasti itsestäänkin aika paljon uutta kun pystyy artikuloimaan ja argumentoimaan muillakin keinoin kuin geneerisillä, median yli vuosikymmenen toistamilla fraaseilla.

Mutta ei muuten kait mitään. Tervetuloa joukkoon urheaan. Katto korkealla ja seinät leveällä niin hyvää tulee.
Blogikirjoituksia maahanmuutosta, eurosta, EU:sta, Yhdysvalloista, Kiinasta ja paljon muusta

https://historianpaluu.blogi.net/

Aukusti Jylhä

  • Vihjeettömät
  • Jäsen^^^
  • *
  • Viestejä: 11 286
  • Liked: 17598
  • käpykaarti
Entinen viheräänestäjä ottaa osaa keskusteluun. Ai niin, myös asepalvelus jäi suorittamatta. Nämä suurvirheet tosin löytyvät myös Halla-ahon syntilistalla.  8)

Varmaan riittää, että kysyn; voiko ihmisen ajattelu aidosti muuttua elämänsä aikana?

Oma näkemys on, että kyllä voi. Ja mielestäni pitääkin muuttua, koska kohtalaisen harva on syntymäviisas. Jos ihmisen ajattelu kulkee samaa ympyrää läpi elämän, on kyseessä hyvin suurella todennäköisyydellä jonkinlaisessa kuplassa/tynnyrissä elävä henkilö.



Ef 6:10-11
Lopuksi, vahvistukaa Herrassa ja hänen väkevyytensä voimassa. Pukekaa yllenne Jumalan koko sota-asu, voidaksenne kestää perkeleen kavalat juonet.

Jack

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 2 095
  • Liked: 2453
68 olin hengessä mukana äänestämässä Matti Virkkusta presidentiksi. Siitä innostuneena menin sitten syksyllä kansakouluun.

Irrotin Uudesta Suomesta liitteenä olleen suuren Virkkusen vaalimainoksen "Maa tarvitsee presidentin" ja kiinnitin sen seinälle.


Paawo

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 3 213
  • Liked: 8982
  • riikka
Blogisti on jäseneksi liittyessään sitoutunut noudattamaan PS rp:n arvoja ja se siitä. Tervetuloa mukaan tämän rivijäsenen toimesta.
Tietysti on puoluelaisten syytä pitää jalat maassa jäsenhakemusten määrän liikkuessa suuntaan jos toiseenkin vaikka mitään 6/2017-tyylin salaista masinoitua soluttautumis-myyräily-vallankaappausoperaatiota sinänsä on turha pelätä. ;D

Oma näkemykseni on se että PS taitaa selkeästi ulospäinkin näkyvien arvojensa sekä tavoitteidensa johdosta olla tällä hetkellä puolueista se ainoa jolla on seinät leveällä ja katto korkealla. Viiteryhmänä puolueella on yli viisimiljoonainen kansa, ei Etelärannan tai Hakaniemen bunkkerit.
Ylläoleva teksti on kiihtymystilassa kirjoitettua uhoamista. KKO:2017:52

"Ei ole mahdollista houkutella parhaita osaajia, jos samalla pyllistetään kaikille, jotka pökkäävät silmään katukuvassa." - Rosa Meriläinen 2023

"Mun mielestä valta on ihanaa!" - Eva Biaudet 2021

Psalmi 12:6-10

andrus

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 1 842
  • Liked: 1494
Meinasin mielenkiinnosta käydä twitteristä vilkaisemassa, mutta tiliä ei enää ole.
"SDP aina tehny sillai, et se pistää käden jätkän taskuun ja syö sen laskuun" - Teuvo H.

Mika

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 7 329
  • Liked: 10842
Meinasin mielenkiinnosta käydä twitteristä vilkaisemassa, mutta tiliä ei enää ole.

Joku muu ongelma kyseessä. Minulla blogi aukeaa ilman ongelmia.
"Nigerian poliisi on pidättänyt vuohen epäiltynä autovarkaudesta"

Huppupelikaani

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 2 209
  • Liked: 8507
  • Dirty white boy
^ Blogi aukeaa, Twitter-tili ei. Ilmoittaa, ettei tiliä ole olemassa. Kypsyikö Anni vihervasemmistolaisten vihaan vai mistä on kyse?
« Viimeksi muokattu: 09.09.2020, 20:44:53 kirjoittanut Huppupelikaani »

ämpee

  • Kannatusjäsen
  • Jäsen^^^
  • ****
  • Viestejä: 17 009
  • Liked: 25639
Blogisti on jäseneksi liittyessään sitoutunut noudattamaan PS rp:n arvoja ja se siitä.

Puolue on sitoutunut ajamaan siihen liittyneiden jäsenten arvoja ja se siitä.
Edelleenkin puolueiden pitäisi olla ihmisiä varten eikä ihmisten puolueita varten.
Jäseneltä Hohtava Mamma: "Logiikka ei ole koskaan ollut suvakkien vahvin laji. Eivät he muuten olisi suvakkeja."

Supernuiva

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 7 771
  • Liked: 8026
Mitä me äänestettiin ennen persuja? Veikkaisin, että aika harvat ovat äänestäneet SMP:tä. Aika paljon Hommallakin on käännynnäisiä, lähes kaikki PS:n äänestäjät, veikkaisin.

Aika moni äänesti uuvateiksi osoittautuneita henkilöitä. Ihme on, jos PS:n toiminnassa kaikki mukana olevat aktiivit näkisivät maahanmuutossa mitään ongelmaa.

Lisäksi olen enemmän kuin kerran tai kaksi pohtinut sitä, miksi kaikkein mokutetuimmilla alueilla PS:n kannatus on varsin alhainen. Esimerkkinä vaikkapa Helsinki ja muut pääkaupunkiseudun suuret kaupungit.

Fjödörör Räkinen

  • Jäsen^^
  • **
  • Viestejä: 473
  • Liked: 188
Varmaan riittää, että kysyn; voiko ihmisen ajattelu aidosti muuttua elämänsä aikana?

Liikkuvana äänestäjänä suhtaudun vieroksuen ihmisiin, jotka äänestävät aina samaa puoluetta. Yhteiskunnalliset kysymykset ovat niin monimutkaisia, ettei niiden kokonaisvaltaiseen ymmärtämiseen ole asioita työkseen tutkivillakaan edellytyksiä. Tutkijoiden tai vaikkapa talouden asiantuntijoiden ennustusvoima on heikko. Tulkinnat ja ennustukset perustuvat oletuksiin, joita todellinen maailma ei likikään aina vastaa.

Kun joku hirttäytyy yhteen puolueeseen ja väittää, että kyseisellä puolueella on paras ratkaisu ongelmiin, minulle syntyy vaikutelma, että ihminen hylkää järjen ja tahtoo uskoa.

Aion jatkossakin äänestää milloin ketäkin, enkä edes yritä väittää, että äänestämiseni olisi järkiperäistä, koska järkiperäisyyteen tarvittaisiin tietoa, joka on hyvin ristiriitaista ja jonka ymmärtämiseen sivistykseni ja älyni eivät riitä. Kunhan yritän kopissa jotain sohia.

Kun esiin nousee blogisti, joka kertoo löytäneensä uuden totuuden, suhtaudun häneen kuin Jeesuksen löytäneeseen. Annan arvon ihmisen henkilökohtaiselle kokemukselle ja suon ihmiselle siihen oikeuden, mutta en liitä asiaan minkäänlaisia totuusolettamuksia.

Paawo

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 3 213
  • Liked: 8982
  • riikka
Puolue on sitoutunut ajamaan siihen liittyneiden jäsenten arvoja ja se siitä.

Tällä tavoin "puhtaasti" toimiessa puolueen toinen jäsen tulee pettymään. Pettymyksen määrä riippuu pettyjän arvopohjasta.
Ylläoleva teksti on kiihtymystilassa kirjoitettua uhoamista. KKO:2017:52

"Ei ole mahdollista houkutella parhaita osaajia, jos samalla pyllistetään kaikille, jotka pökkäävät silmään katukuvassa." - Rosa Meriläinen 2023

"Mun mielestä valta on ihanaa!" - Eva Biaudet 2021

Psalmi 12:6-10

Alaric

  • Administrator
  • Jäsen^^^
  • *****
  • Viestejä: 25 939
  • Liked: 67998
  • Ei maata ilman kansaa, ei kansaa ilman verilinjaa
Anni vaihtaa kahdeksan kuukautta ennen vaaleja 12%puolueen suurempaan, gallupin kakkosena olevaan 19% puolueeseen. Aatetta saa vaihtaa mutta ajoitus mietityttää.

Anni tuskin tulee kuulumaan perussuomalaisten kansallismielisiin vaan tulee tulee tekemään työtä Perussuomalaisten politiikan ohjaamiseksi Vihreitten linjoille.

Vähän samankaltaisia ajatuksia tuli mieleen, kun näin tuon ilmoituksen persuihin siirtymisestä. Mikäli PS:n gallupmenestys ei olisi nykyisenlaista, niin veikkaanpa, että hän olisi aivan hyvin saattanut siirtyä esim. kokoomukseen ja muotoilla blogitekstinsä hieman eri tavalla.

Ja vaikkei Anni yrittäisi edes tietoisesti löysentää persujen linjaa, on hänen ja hengenheimolaistensa puoluejäsenyydellä ja esilläololla (varsinkin jos tätä henkilöä tullaan vielä erikseen mainostamaan tai jos pääsee vaikka kuntavaaliehdokkaaksi) melko varmasti vaikutusta PS:n muuttumiseen liberaalimmaksi.

Jos nimittäin ex-punavihreitä/arvoliberaaleja tulee mukaan puolueeseen yhä lisää Annin toivomuksen mukaisesti, saattaa puoluejohtokin alkaa pitää yhä enemmän sordiinoa päällä minkäänmoisen kansallismielisyyden suhteen, ettei vain pelästytetä näitä jäseniä. Nytkin siellä on jo aivan liikaa kaiken maailman mikobergbomeja ja jirikerosia yrittämässä viedä persuja täysin väärään suuntaan.

Koposen vanhoihin twiitteihin liittyen (tili on sittemmin poistettu):

Eli siis lisää pakolaisia, "jossain määrin isänmaallinen", Suomi ei saa käpertyä, rasismi bad... joopa joo. Tällaista porukkaa lisää persuihin ja kohta sitä ei erota enää lainkaan vanhoista puolueista.

Ja kuinkas sitten kävikään... entinen (?) punavihreä Anni Koponen on nyt persujen kuntavaaliehdokkaana Tampereella. Arvasin.

Suht vahva pyrkyriviba tästä tulee, kun juuri puolueeseen liittynyt on nyt jo ängennyt ehdokkaaksi.

Alla olevassa videossa ei ole sanaakaan maahanmuutosta.

https://twitter.com/mattimolari/status/1366841495677001733

Ei ota vieraat milloinkaan
kallista perintöänne.
Tulkoot hurttina aroiltaan!
Mahtuvat multaan tänne.

Tavan

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 6 272
  • Liked: 13765
Anni oli hiljattain myös persumedian omassa youtube ohjelmassa haastateltavana.

https://youtu.be/YL-zRXOJ9lo

Tuntuu, että persut ovat ottaneet oikein asiakseen näiden puolueessa profiiliaan kovasti nostavien liberaalien puffaamisen ja paisuttamisen.
This was my father's belief and this is also mine:
  Let the corn be all one sheaf--
And the grapes be all one vine,
  Ere our children's teeth are set on edge
By bitter bread and wine.

AcastusKolya

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 2 071
  • Liked: 2217
Anni Koponen oli muuten Arto Luukkasenkin haastattelussa. Jos sen haastattelun pohjalta pitää häntä suvakkina, niin huh huh.
Pesunkestävä militaristivaskisti.

Mäyräkoira

  • Kannatusjäsen
  • Jäsen^^^
  • ****
  • Viestejä: 2 531
  • Liked: 7296
  • Musta punaisin merkein
Anni Koponen oli muuten Arto Luukkasenkin haastattelussa. Jos sen haastattelun pohjalta pitää häntä suvakkina, niin huh huh.

Jeah. Ja sen videon linkki onkin sitten tässä. Asiaa intersektionaalisesta feminismistä, plus muuta kivaa..

https://youtu.be/qtb09JYcYjw

Toinen linkki, jossa Maria Asunta haastattelee häntä verkkomedia perussuomalaiset kanavalla, aiheena, "miksi nainen persuuntuu." Mukana myös Alisa Leppäkoski.

https://youtu.be/YL-zRXOJ9lo
« Viimeksi muokattu: 03.03.2021, 17:27:34 kirjoittanut Mäyräkoira »
On järkevämpää, ja pienemmän haitan mukaista, käydä glyfosaatilla jättipalsamia päin, kuin järjestää kitkentätalkoita. Ei maailma sillä pelastu, että jätetään vieraslajipuskat myrkyttämättä. Teknologia on keksitty siksi, että sitä käytettäisiin!

Oami

  • Nimellinen
  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 8 660
  • Liked: 4117
    • Oamin sivu
Olin itse aikanani kokoomuksessa ja sen jälkeen muutoksessa. Hain jäsenyyttä myös liberaaleista ennenkuin tulin hyväksytyksi perussuomalaisiin.

En ole vannonut mitään uskollisuutta millekään näistä, ja saatan vaihtaa puoluetta jatkossakin jos katson jonkin muun puolueen paremmaksi. Juuri nyt sellaista vaan ei ole näköpiirissä. Puolueet eivät kuitenkaan ole minulle itsetarkoituksia vaan vain välineitä ajaa fiksua politiikkaa.

Jos joku ex-vihreä kokee samoin niin sehän on vain hyvä juttu.
Oula "Oami" Lintula — www.oulalintula.fi

Pallopääkissa

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 2 785
  • Liked: 6040
  • Kansalliskonservatiivi ja arvokonservatiivi
Anni ja Matti pyörittävät yhteistä kanavaa joten sen kanavan videolinkit voisi suunnata tänne.
Kanava: https://www.youtube.com/c/MolariPodcast
Annin Twitter: https://twitter.com/annimolari
Matin Twitter: https://twitter.com/mattimolari

Pistin aiemmat videolinkit feminismi-ketjuun koska videoiden aiheet käsittelivät feminismiä ja wokea. Yhtä hyvin ne olisi voitu pistää tänne mutta tää ketju oli aika kauan piilossa ennen kuin älysin että tämäkin on olemassa.

Uusin video on julkaistu sunnuntaina.

Molari #12: Hyvästit vihreille (vieraana Jussi K. Niemelä)
https://www.youtube.com/watch?v=VMhB0a1Jglg

Mikä saa ihmisen liittymään vihreisiin ja sitten jättämään puolueen? Mihin suuntaan puolue on muuttunut?

Anni Molarin kanssa keskustelemassa kirjailija ja toimittaja Jussi K. Niemelä.
« Viimeksi muokattu: 30.11.2021, 01:36:09 kirjoittanut Pallopääkissa »
Kissafani

Pallopääkissa

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 2 785
  • Liked: 6040
  • Kansalliskonservatiivi ja arvokonservatiivi
Molari-podcastin uusin jakso julkaisiin tiistaina:

Molari #13: Maahanmuutostako ratkaisu hoitajapulaan?

Hoiva-alan kriisi on nyt todellisuutta. Moni puolue kaavailee tuontityöntekijöistä ratkaisua työntekijäpulaan. Kuinka realistinen tämä ratkaisu olisi?

https://www.youtube.com/watch?v=UOlld25zhCc
Kissafani

Puuha-Pepe

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 723
  • Liked: 299
  • Persulla on näin pitkä...
Anni on näemmä päässyt koronahörhöjen vihan kohteeksi kannatettuaan hoitajien pakkorokotuksia. Toivottavasti puolueelta löytyy tukea uhkailujen kohteeksi joutuneelle. Muutama persukin tosin näkyy Annin kimpussa olevan.


Pentecost

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 2 172
  • Liked: 9281
  • Hummeriälykkö
Anni Molari viimeisimpänä sai ajattelemaan, äänestänkö ollenkaan. Tämä maa saa rauhassa vajota henkiseen ja taloudelliseen konkurssiin ja ehkä siitä sitten päästään taas ylöspäin.

Omien suunnitelmien mukaan viisi vuotta vielä ja nostan kytkintä lopullisesti. Tänne jäävät saatte sitten fanittaa annejanne ihan rauhassa ja ottaa rokotuksia vaikka kerran viikossa, jos tykkäätte.
KKO:n tuomio
A:n käyttämissä ilmaisuissa on kysymys niin sanotuista arvoarvostelmista, joiden osalta ei lähtökohtaisesti ole mielekästä puhua lausuman totuudellisuudesta.

Väestönvaihtaja

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 2 049
  • Liked: 2480
  • Tolkun ihminen.
Omien suunnitelmien mukaan viisi vuotta vielä ja nostan kytkintä lopullisesti. Tänne jäävät saatte sitten fanittaa annejanne ihan rauhassa ja ottaa rokotuksia vaikka kerran viikossa, jos tykkäätte.
Minne ajattelit lähteä?

Molari on fiksu nainen.

ämpee

  • Kannatusjäsen
  • Jäsen^^^
  • ****
  • Viestejä: 17 009
  • Liked: 25639

Molari on fiksu nainen.

Fiksun ihmisen olettaisi fiksuna ajattelevan uudestaan asioita.
Pakkorokottamisessa ei ole mitään järkeä, tai ainakaan kukaan ei ole sellaista tuonut esille.
Ainoa asia jolla rokottamista perustellaan on tuo henkilökohtainen vakavan sairastamisen välttäminen.

Onko jotain jäänyt näkemättä ??
Jäseneltä Hohtava Mamma: "Logiikka ei ole koskaan ollut suvakkien vahvin laji. Eivät he muuten olisi suvakkeja."

Pallopääkissa

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 2 785
  • Liked: 6040
  • Kansalliskonservatiivi ja arvokonservatiivi
Molari-kanavalla on tällä kertaa julkaistu Matin videobloggaus.

Molari #14: Vihreiden miesten sukupuutto. Vihreää puoluetta vaivaa wakawa mieskato. Käydään tilanne läpi ja pohditaan, mitä he voisivat asialle tehdä, jos mitään.

https://www.youtube.com/watch?v=drJKbd0XR_0
Kissafani

Pallopääkissa

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 2 785
  • Liked: 6040
  • Kansalliskonservatiivi ja arvokonservatiivi
Molari-kanava julkaisi uuden videon.

https://www.youtube.com/watch?v=F5px7xqgWBU

Molari #15: Sananvapauden vastaisten ajatusten murskaaminen

Lainaus
Käydään läpi yleisiä sananvapautta vastustavia ajatuksia sekä kerrotaan, mikä niissä on vialla.

0:00 Alkusanat
0:43 "Sananvapaus on ennakkosensuurin puutetta."
5:50 "Miksi pitäisi saada loukata toisten tunteita?"
10:46 "Yksityiset yritykset saavat päättää, mitä ne julkaisevat."
28:44 "Natsi-Saksassakin juutalaisista sai puhua miten tahansa."
43:56 "Vihapuhetta ei tarvita mihinkään."
55:58 "Vihapuhe pitää kriminalisoida."
1:04:41 "Eikö ole vain hyvä, että asia selvitetään oikeudessa?"
1:10:29 "Onko susta siis ok, että joku voi vaikka tehdä rahaa valheilla?"
Kissafani

Tagit: anni molari