Oho, hupsis, suomalaisille valehdeltiin valtamedian täydellä tuella humanitaarisella höpönhöpöllä perustellun Afganistanin operaation tarkoituksesta.
Selvitys: Todellisesta tavoitteesta vaiettiin, kun Suomi päätti osallistumisesta Afganistanin operaatioon
...
Virallisissa selonteoissa korostettiin Afganistanin vakauttamista ja afganistanilaisten auttamista sekä erityisesti naisten, tyttöjen ja muiden haavoittuvien ryhmien tukemista.
Tällainen ”Suomi hyväntekijänä” -tavoitteenasettelu oli hyvin linjassa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikan arvopohjan ja periaatteiden kanssa. Se tarjosi raportin mukaan poliittiseen konsensukseen tarvittavan oikeutuksen.
Yle 19.12.2022
Jokin aika sitten näin jonkun jenkkiyliopiston tutkimuksen, jonka mukaan USA:n ja NATO:n "rauhanturvakoalitio" tappoi Afganistanissa ollessaan 270 000 ihmistä. Näistä siviilejä 70 000 ja näistä edelleen monet lapsia. Sellaista "rauhanturvaamista" ja "haavoittuvassa asemassa olevien suojelua" tuolla tosiasiassa harjoitettiin.
Propagandakuplassa oleellisinta on usein se, mistä vaietaan, tai puhutaan vain epämääräisesti ja harhaanjohtavasti. Suomalaisista rauhanturvajoukoista täälläkin mediassa puhuttiin, mutta jossakin vaiheessa alkoi selvitä, että siitä ei ollutkaan enää kyse, vaan jostakin muusta. Suhteiden vaaliminen USA:n "halukkaiden koalition" kanssa oli varteenotettava selittävä tekijä jo kauan sitten.
Näillä koalitioillaan USA luo mielikuvaa, että se ei ole yksin hyökännyt johonkin maahan, vaan moni muukin on mukana. Sitten alkaa propaganda "ihmisoikeuksista", joilla oikeutetaan omat tappopuuhat ja muut toimet. Etukäteistoimina voidaan harjoittaa jo vuosikausia ennen operaation alkamista vastapuolen mustamaalaamista (ja epäinhimillistämistä). Tuo on yleinen lännessä harjoitettu kaava. Useimmiten Länsi on edelleen se hyökkäävä ja aggressioon pyrkivä osapuoli. Sotahuutona "ihmisoikeudet".
Arvelen, että noita "halukkaiden koalitioita" voidaan hyvinkin koota enemmän tai vähemmän painostusta ja pakkoa käyttäen. Siihen voi riittää jo vihjaus siitä, että mukanaolosta koituu teille jotakin hyötyä. Muuten vaikea selittää sitä, miksi suomalaiset sotilaat olivat USA:n juoksupojan Saksan johdolla
kouluttamassa kurditerroristeja Irakissa, jotka sitten iskivätkin ISIS:in sijaan Iraniin. Muodostanevat myös uhan Turkille. Maailmassa tapahtuu monenlaisia asioita, joista media ei täällä juuri kerro, muuten kuin kaunistellen.