Kirjoittaja Aihe: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?  (Luettu 140820 kertaa)

Roope

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 39 371
  • Liked: 126268
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #900 : 17.11.2022, 18:22:11 »
Kuka tai ketkä valitsisivat elokapinallisten kansalaisraatien kokoonpanot? Kenellä olisi oikeus valita raadin jäsenet? Kenellä olisi oikeus olla ehdolla? Kenellä olisi oikeus erottaa raadin jäsenet? Ovatko he sanoneet mitään näistä?

Periaatteessa kutsuttavat valittaisiin arpomalla kaikkien kansalaisten joukosta, mutta mielenkiintoisempaa on se, ketkä päättäisivät raadin agendan ja käytetyt asiantuntijat ja tietolähteet.

Kuten jo toteutuneet kansalaisraativiritykset ovat osoittaneet, raadin ja sitä kautta koko kansan tahdoksi nostetut päätelmät ja ehdotukset riippuvat siitä, ketkä prosessia ohjailevat.

Sellainen ero muuten, että Ison-Britannian Extinction Rebellionin vaatimuksissa kansalaisjärjestöjen (ngo:t kuten Elokapina) johtama kansalaisraati nousisi valtakunnan ylimmäksi päättäjäksi, kun taas Suomen Elokapinan versiossa raati voisi vain antaa ehdotuksia hallitukselle, eli sen merkitys olisi kansalaisaloitteen luokkaa eli mitätön. Tuskin mikään käännösvirhe, vaan eivät vain Suomessa pitäneet kansalaisneuvoston diktatuuria tarpeeksi helppona kaupattavana.
Mediaseuranta - Maahanmuuttoaiheiset uutiset, tiedotteet ja tutkimukset

Golimar

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 24 617
  • Liked: 42526
  • Ego sum Spartacus
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #901 : 17.11.2022, 19:56:06 »
Elokapina on aivan selvästi bolševikkien uusi juoni kaapata valta ja luoda diktatuuri.

Lainaus
X

Pietarin neuvosto, virall. Pietarin työläisten ja sotilaiden edustajien neuvosto (ven. Петроградский совет рабочих и солдатских депутатов, Petrogradski sovet rabotših i soldatskih deputatov; lyh. Петроградский совет, Petrogradski sovet; Петросовет, Petrosovet) oli Pietarissa vuosina 1917–1924 vaikuttanut hallinnollinen elin, joka oli yksi sadoista eri puolille Venäjää syntyneistä työläisten ja sotilaiden neuvostoista. Helmikuun vallankumouksen 1917 jälkeen se toimi Venäjän väliaikaisen hallituksen rinnalla, osittain tämän määräyksistä välittämättä, kunnes marraskuussa 1917 bolsevikkien suorittaman lokakuun vallankumoksen myötä valta siirtyi kokonaan Pietarin neuvostolle. Se muodosti yhdessä Venäjän muiden kaupunkien neuvostojen kanssa Venäjän neuvostotasavallan, jonka johdolla myöhemmin muodostettiin Neuvostoliitto.

X

Epäonnistuneen upseerikapinan jälkeen radikaalien bolševikkien vaikutusvalta kasvoi neuvostossa ja lokakuun alussa neuvoston johtajaksi valittiin bolševikkeihin liittynyt Lev Trotski. Lokakuun lopussa neuvoston alaisuuteen pääkaupungin puolustusta varten perustettu Pietarin sotilaallinen vallankumouskomitea‎ päätyi bolševikkien haltuun ja he käyttivät sitä välineenään suorittaessaan lokakuun vallankumoukseen marraskuussa 1917

X

Pietarin neuvoston ensimmäiset vaalit lokakuun vallankumouksen jälkeen järjestettiin kesäkuun lopussa 1918. Oppositiossa olleet menševikit ja sosialistivallankumoukselliset saivat ilmeisesti ylivoimaisen enemmistön työläisten äänistä, mutta bolševikkihallinto oli muuttanut neuvoston kokoonpanoa siten, että suurimman osan edustajista valitsivat hallintoon sidoksissa olleet organisaatiot ja järjestöt, ja bolševikit säilyttivät näin enemmistönsä.

X

https://fi.wikipedia.org/wiki/Pietarin_neuvosto


l'uomo normale

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 14 246
  • Liked: 12766
  • Je suis. Sivistysporvari. Ihmisenä ja kuluttajana.
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #902 : 17.11.2022, 20:21:31 »
Lainaus
Demokraattinen sentralismi on eräiden kommunististen puolueiden noudattama periaate, jonka mukaan puolueen jäsenet voivat käydä vapaata keskustelua. Kun aiheesta on järjestetty sitova äänestys, keskustelun tulee päättyä ja puolueen jäsenten tulee sitoutua siihen ehdottomasti.Alemman portaan tulee noudattaa puoluejohdon päätöksiä. Demokraattisen sentralismin teorian loi Vladimir Lenin. Hänen mukaansa puolue oli vallankumouksen etujoukko, mikä edellytti äärimmäistä kurinalaisuutta ja tiukkaa järjestäytymistä. Vapaa keskustelu johtaisi kuppikuntaiseen ja riitelyyn, mutta toisaalta tiukka keskusjohtoisuus tukahduttaisi rivijäsenten oma-aloitteisuuden. Demokraattisessa sentralismissa yhdistyivät siten demokratia, joka mahdollistaa uusien ajatuksien esittämisen, sekä sentralismi, joka mahdollistaa yhtenäisyyden ja kurin.[…]

https://fi.wikipedia.org/wiki/Demokraattinen_sentralismi

Lukion historianopettajani mukaan käytännön toteutus tuosta meni niin, että neuvostossa jaettiin kaikki asiaan liittyvät paperit joka edustajalle, keskustelua ei sallittu ja sitten oli jokaisen äänestettävä puoluejohdon antaman informaation perusteella. Äänestyksen päätyttyä ei ainakaan päätöstä kritisoitu.
 

« Viimeksi muokattu: 17.11.2022, 20:56:13 kirjoittanut l'uomo normale »
And madness and despair are a force.
Socially distancing.
Riittävällä moraalilla.

Väestönvaihtaja

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 2 049
  • Liked: 2480
  • Tolkun ihminen.
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #903 : 17.11.2022, 23:22:38 »
Onko kaiken sylttytehdas WEF, Bilderberg, Trilateraalinen komissio, Kiinan kommunistinen puolue...jne?
Unohdit liskoihmiset.
Liskoihmisiä ei ole olemassa. World Economic Forum, Bilderberg-ryhmä, Trilateraalinen komissio ja Kiinan kommunistinen puolue ovat olemassa.

Elokapinalaiset eivät ole toimineet mitenkään noita vastaa. Ei heitä ole näkynyt Davosissa, Bilderberg-kokouksissa eikä Pekingissä.
WEF kannattaa ilmastonmuutoksen torjumista, joskin WEF:llä ei ole mitään konkreettista valtaa. Bilderberg-kokoukset ovat jutustelutuokioita. Elokapinalla on Kiinan alajaostonsa eikä Kiina ole syyllinen länsimaiden päästöihin.

Usein asioille on yksinkertainen selitys. Elämä ei ole agenttileffaa.

simppali

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 5 927
  • Liked: 16052
  • junior koodari
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #904 : 17.11.2022, 23:48:41 »
Nyt tuli semmoista tuubaa, johon ei usko edes Erkkikään (Tuomioja),
Lainaus
Elokapinalla on Kiinan alajaostonsa eikä Kiina ole syyllinen länsimaiden päästöihin.
Laitahan Hae-Won jotain dokumenttia elokapinan kiinan alajaostosta...vai onko koko oletettu porukka uudelleen kasvatus leirillä?,,eivät kai vastaa tik tokkiin.
« Viimeksi muokattu: 17.11.2022, 23:52:09 kirjoittanut simppali »
Kun painuvi päät muun kansan, maan,
Me jääkärit uskoimme yhä.

Väestönvaihtaja

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 2 049
  • Liked: 2480
  • Tolkun ihminen.
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #905 : 17.11.2022, 23:57:52 »
Nyt tuli semmoista tuubaa, johon ei usko edes Erkkikään (Tuomioja),
Lainaus
Elokapinalla on Kiinan alajaostonsa eikä Kiina ole syyllinen länsimaiden päästöihin.
Laitahan Hae-Won jotain dokumenttia elokapinan kiinan alajaostosta...vai onko koko oletettu porukka uudelleen kasvatus leirillä?,,eivät kai vastaa tik tokkiin.
https://www.facebook.com/CHINAXR/

simppali

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 5 927
  • Liked: 16052
  • junior koodari
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #906 : 18.11.2022, 00:07:56 »
 ,,Peking on mainittu, mutta kun reititin tuon tallennetun lähetyksen,,niin ei se kiinasta tule.
Lainaus
The saddest thing I can imagine about life: no matter how badly we want to be parents, we could not
Outoa, vai mitä? William Shatner; strange but true.
Kun painuvi päät muun kansan, maan,
Me jääkärit uskoimme yhä.

Lalli IsoTalo

  • "Hallituksenkaataja"
  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 47 481
  • Liked: 83311
  • Kansallisromantikko
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #907 : 18.11.2022, 00:23:54 »
Elokapinan emojärjestö ja muu länsimainen vihereliitti ovat Kiinan hyödyllisiä idiootteja.

Lainaus
Does the CCP control Extinction Rebellion?
Western activists are blind to President Xi's ambition

Last year, in their book Hidden Hand: How the Chinese Communist Party is Reshaping the World, Clive Hamilton and Mareike Ohlberg revealed how China influences Britain and other Western democracies by seducing their elites. Its ‘useful idiots’ often believe they are acting for the common good, but become blind to Xi’s avowed ambition: for China to achieve global supremacy by 2049, the 100th anniversary of the Maoist revolution.

Nowhere is this more effective than in the climate movement. I asked a specialist researcher fluent in Mandarin to examine open-source material from the Chinese web. The results suggest Western greens have become prime targets.
...
“They’ve fallen for what the Party calls ‘discourse control’ — to shape the way the rest of the world thinks and talks about China, presenting the Chinese government in a favourable light. Toadying to the Party leadership is letting them off the hook.”

EDIT: lähde unohtui - https://unherd.com/2021/12/does-the-ccp-control-extinction-rebellion/
« Viimeksi muokattu: 18.11.2022, 01:03:45 kirjoittanut Lalli IsoTalo »
“Jos yhteiskunta arvostaa tasa-arvoa enemmän kuin vapautta, se ei saa kumpaakaan".
—  Milton Friendman

“Tasa-arvopakkomielteinen yhteiskunta taantuu lopulta ryöstäjien yhteiskunnaksi ja hajoaa."
—  John Stuart Mill

“Tasa-arvoinen kohtelu on eri asia kuin ihmisten pakottaminen tasa-arvoisiksi rasitteilla."
— FA Hayek

Pallopääkissa

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 2 958
  • Liked: 6452
  • Kansalliskonservatiivi ja arvokonservatiivi
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #908 : 18.11.2022, 00:55:19 »
^Kiinan kommunistisen puolueen suhde WEF:iin olisi syytä perata. Samaten WEF:n suhde Elokapinaan ja muuhun lännen vihereliittiin.

Elokapina ja muu lännen vihereliitti haluaa lopettaa maatalouden ja teollisuuden lännessä. Se tarkoittaa tuotannon siirtymistä muualle kuten Kiinaan. Onko logiikkana "poissa silmistä, poissa mielestä"? Mutta siellä muualla tehtyjä tavaroita tietysti tuotaisiin länteen. Tuloksena on maa, joka tuo ulkomailta kaikki maataloustuotteet sekä teollisuuden valmistamat tavarat. Tuollaisen maan elinkeinorakenne on pelkkää palvelusektoria. Pyrkivätkö he orjayhteiskuntaan?

Kissafani

Roope

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 39 371
  • Liked: 126268
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #909 : 18.11.2022, 01:23:42 »
Lähteetön spekulaatio ilman mitään todisteita. Sellaiseen uskominen on Putinin hyödyllisenä idioottina toimimista. Putin hyötyy siitä, että länsi käyttää fossiilisia polttoaineita. Miksi ajatte Putinin asiaa? Onko syy ideologinen (Venäjän perinteiset arvot) vai Venäjän äärioikeistolaisten liikkeiden tukemisesta seuraava vastapalvelus?

Putin hyötyy siitä, että Euroopassa ei ole nyt tarpeeksi fossiilisia polttoaineita, kun sekä niitä että ydinvoimaa on demonisoitu vuosikymmeniä. Maakaasuriippuvuus on perua vihreiden ajamasta politiikasta, jossa korvattiin likaista hiiltä (ja ydinvoimaa) viherpestyllä maakaasulla. Oli hilkulla, että tuo olisi tapahtunut Keski-Euroopan lisäksi myös Suomessa, mutta Suomenkin vihreät saivat kampitettua ydinvoiman rakentamista nykyisin tuloksin.

Vihreiden ja ilmastohörhöjen konkreettisista yhteyksistä Putiniin ja Kiinaan en osaa sanoa, mutta viimeistään Ukrainan sodan käynnistymisen jälkeen on tullut selväksi, että he ovat ajaneet ilmastopolitiikallaan Kiinan ja Venäjän etuja eurooppalaisten kustannuksella. Onneksi energiahuolto ei ole tänä talvena tuuli- ja aurinkovoiman varassa, kuten hörhöt olisivat halunneet.
Mediaseuranta - Maahanmuuttoaiheiset uutiset, tiedotteet ja tutkimukset

Väestönvaihtaja

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 2 049
  • Liked: 2480
  • Tolkun ihminen.
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #910 : 18.11.2022, 01:26:13 »
Keväällä Elokapina pysäytti venäläisen hiilen kuljetuksen Hankoon. Entä mitä kämyt ovat tehneet asian suhteen? Rahoittaneet Venäjän armeijaa bensarohmuja tankatessaan ja ilmastotoimia vastustaessaan? Venäjä on maa, jonka keskeisiä vientituotteita on öljy, kaasu ja hiili. Elokapina pyrkii vähentämään näiden käyttöä.

Kannattaa miettiä kuka tässä on hyödyllinen idiootti ja kenen. Venäjä hyötyy öljyn, kaasun ja hiilen kysynnästä.


SatuSetä

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 971
  • Liked: 2147
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #911 : 18.11.2022, 14:33:54 »
Keväällä Elokapina pysäytti venäläisen hiilen kuljetuksen Hankoon. Entä mitä kämyt ovat tehneet asian suhteen? Rahoittaneet Venäjän armeijaa bensarohmuja tankatessaan ja ilmastotoimia vastustaessaan? Venäjä on maa, jonka keskeisiä vientituotteita on öljy, kaasu ja hiili. Elokapina pyrkii vähentämään näiden käyttöä.

Kannattaa miettiä kuka tässä on hyödyllinen idiootti ja kenen. Venäjä hyötyy öljyn, kaasun ja hiilen kysynnästä.

Euroopasta löytyy vaikka ja kuinka myös maakaasu- ja kivihiili varantoja. Ympäristöliikkeet ovat ajaneet poliittisia päättäjiä jo useamman vuosikymmenen suuntaan, jossa näiden hyödyntäminen on tehty käytännössä mahdottomaksi. Jenkkien suhteen aika sama juttu.

Heiluttaako häntä koiraa?
Kissat on koiria ja hauki on kala, joka tekee pesän puuhun.

Pallopääkissa

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 2 958
  • Liked: 6452
  • Kansalliskonservatiivi ja arvokonservatiivi
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #912 : 18.11.2022, 16:34:37 »
Energiariippuvuus Venäjästä on putinismia tai pikemminkin venäjämielisyyttä. Putinismi ei ole kovin toimiva termi koska Putin on KGB-taustainen eli sekurokraatti. Tai mikä silovikki on se nimitys. Joten Putinin seuraajakin on sekurokraatti/silovikki.

Vihreiden ja muiden ympäristöliikkeiden epäillään olleen alkujaan Neuvostoliiton ja DDR:n keksintöjä joiden tarkoitus oli romuttaa länsimaiden talous. Ydinvoimanvastaiset liikkeet olivat/ovat eräs keino tuon tavoitteen ajamiseksi. Liekö tätä perua tuo Saksan vesikauhua muistuttava ydinvoiman vastaisuus. Sitä pahentaa se että Saksa pyrkii levittämään ydinvoimanvastaisuutta muihin maihin.
« Viimeksi muokattu: 21.11.2022, 01:02:58 kirjoittanut Pallopääkissa »
Kissafani

L. Brander

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 5 125
  • Liked: 8068
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #913 : 19.11.2022, 10:00:21 »

KVG

Hyödyllisin vastaus ikinä.  :facepalm:

Ihmiset kysyy ihan aiheellisia kysymyksiä näistä taidetta tuhoavista, muun liikenteen estämisen ohella joukkoliikennettä ja hälytysajoneuvojen kulkua haittaavien Extinction Rebellion/kuliapinoiden sairaiden mielten aivoituksista.

Paras mihin pystyt on KVG? Eikö kannattaisi vain jättää vastaamatta, jos ottaa noin koville?
Varautumisen suurvalta

migri

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 3 006
  • Liked: 10625
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #914 : 22.11.2022, 00:02:02 »
Hyvä kannanotto Jussilta.

Kaksi taidepoliittista havaintoa.

1. Ilmastoaktivistit vandalisoivat vain sellaisia taideteoksia, joita normaali ihminen pitää taiteena ja joita todennäköisesti ei ole maalattu apurahoilla. Käytännöllinen selitys voi tosin olla se, että Kiasmassa olevista töistä olisi vaikea sanoa, onko niitä töhritty vai ei. Ilmastoprotesti voisi jäädä huomaamatta.

Tähän samaan liittyen: On tavallaan hieno asia, että suomalaiset "patsaat" ja muut muistomerkit ovat epämääräisiä möhkäleitä, lohkareita ja kökköjä. BLM-väki ei käy kaatamassa niitä.

2. Vaikka suurin osa kuvataiteesta on nykyään suttua, edistyksellisetkin piirit haluavat tiukan konservatiivista ja esittävää lähestymistapaa silloin, kun kyseessä on oikea kuninkaallinen. Hänen korkeuttaan ei kuvata tikku-ukolla eikä pääjalkaisella.

Lisäys: Kuninkaallinen sai osansa.
« Viimeksi muokattu: 22.11.2022, 00:12:17 kirjoittanut migri »
I haven't seen democrats this mad since Republicans freed their slaves.
"Just because you're offended, doesn't mean you're right" - Ricky Gervais

simppali

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 5 927
  • Liked: 16052
  • junior koodari
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #915 : 24.11.2022, 16:41:20 »
Eloisilla kapinoitsijoilla on varmaan jotain mielessä,,siis taideteosten töhrimisen suhteen.
Lainaus
Suomen Elokapina vihjasi torstaina Twitterissä, että maailmalla viime aikoina levinnyt ilmastoaktivismin muoto saattaa levitä näinä päivinä Suomeenkin.
https://www.kouvolansanomat.fi/uutissuomalainen/5549840#kommentit

Lainaus
Elokapina - Extinction Rebellion Finland
@elokapina
Maailmalla museoaktivismi leviää ja suomalaiset odottavat mikä on Elokapinan vastine tälle liikehdinnälle. Tällä viikolla se selviää.
Itse en odota.
« Viimeksi muokattu: 24.11.2022, 16:45:25 kirjoittanut simppali »
Kun painuvi päät muun kansan, maan,
Me jääkärit uskoimme yhä.

Eino P. Keravalta

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 32 016
  • Liked: 37686
  • The Buddha of Kerava
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #916 : 24.11.2022, 17:09:33 »
Elokapinalliset voisivat kaikki liimata itsensä toisiinsa kiinni ja sitten hypätä jyrkänteeltä mereen.

Ympäristön laatu paranisi välittömästi.

Jos aikovat liimata itsensä kuuluisiin maalauksiin, sakon tulee olla suhteessa maalauksen arvoon ja kulttuurihistoriaan. Esimerkiksi sakko voisi olla 1% taulun arvosta, kuitenkin vähintään tuhat euroa plus irrotus-, siivous- ja poliisikulut. Maksuaikaa 14vrk tai ulosottoon.
HUOMIO. Ylläolevaa tekstiä ei voi ymmärtää ilman seuraavaa, siihen kuuluvaa lisäystä: Olen todellisuudessa päinvastaista mieltä ja koko kirjoitus on vain parodiaa, jonka tarkoituksena on tuoda esiin maahanmuuttokriittisen ajattelun onttous; monikulttuuri on rikkaus ja kaikki ihmiset samanarvoisia.

simppali

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 5 927
  • Liked: 16052
  • junior koodari
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #917 : 24.11.2022, 20:15:46 »
Ohisalon omissa nurkissa kolisee.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/elokapina-osoittaa-mieltaan-urheilumuseon-nayttelyssa-helsingissa-varoitti-toimista-etukateen-vastustaa-sponsorivalintaa/8578430#gs.j318v9

Lainaus
Greenpeacen ja Elokapinan aktivistit ovat osoittaneet mieltään Tahto-urheilumuseon ulkopuolella Helsingissä. He vastustivat näyttelyn sponsorina toimivan energiayhtiö ST1:n roolia näyttelyn yhteistyökumppanina.
Missäkö toimessa Ohisalon puoliso toimii?

Lainaus
Elokapina vastustaa ST1:n roolia
Näyttelyn yhteistyökumppaneita ovat muun muassa Metsähallitus ja St1.

Elokapinan aktivisti Iida Korhonen kertoo, että Elokapina ja Greenpeace vastustavat ST1:n roolia näyttelyssä.

– ST1 käyttää urheilusponsorointia oman maineensa puhdistamiseen ja parantamiseen, Korhonen toteaa, MTV Uutisten haastatelussa.
Tämmöisessä firmassa.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/6d6c0cf3-0b02-4255-94b5-c2343c17d0b2
Lainaus
Vihreiden tulevan puheenjohtajan, sisäministeri Maria Ohisalon puoliso työskentelee öljy-yhtiössä. JENNI GÄSTGIVAR
Sitä Ohisalo ei kuitenkaan mainitse, että Johansson on töissä North European Oil Trade Oy:ssä (NEOT), joka on Itämeren alueen merkittävin yksityinen polttoaineiden tukkukauppias.

Verkkosivujensa mukaan NEOT toimittaa polttoaineita Pohjoismaiden suurimmille huoltamoketjuille (St1, ABC ja Shell).

Yhtiön tuotevalikoimaan kuuluvat kaikkiin moottoreihin soveltuva bensiini 98E5 ja useimpiin käytössä oleviin autoihin soveltuva bensiini 95E10. Yhtiön tuotevalikoimaan kuuluvat myös korkealaatuinen dieselpolttoaine, kevyet ja raskaat polttoöljyt sekä etanolit.
« Viimeksi muokattu: 24.11.2022, 20:22:19 kirjoittanut simppali »
Kun painuvi päät muun kansan, maan,
Me jääkärit uskoimme yhä.

no future

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 6 675
  • Liked: 2223
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #918 : 24.11.2022, 22:28:44 »
Tosiaan elokapina ei ole vihreät eikä päinvastoin. Yllättävän hankala konsepti monille tämä.

Fiftari

  • Asiantuntija
  • Jäsen^^^
  • *****
  • Viestejä: 9 063
  • Liked: 10341
  • "Hallitus koostuu ihmisistä joita ei hallita"
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #919 : 25.11.2022, 06:46:04 »
^^ Ylempään liittyen. Apinat vauhdissa. Positiviista että eivät vielä ainakaan heittele ulostetta, sotkevat vain itsensä. Sekä kaatavat samalla tavaraa maahan.
Edit: Kuvissa näyttää olevan ainakin muutamilla teknistä vaatetta ja pelipaitaa. Toivottavasti niihin on käytetty kierrätettyjä materiaaleja.
« Viimeksi muokattu: 25.11.2022, 06:48:00 kirjoittanut Fiftari »
Ylivertaisuusvinouma on kognitiivinen vinouma, jossa yksilö yliarvioi itsensä jossakin suhteessa kuten vaikkapa jonkin taidon hallinnassa. Lisäksi tyypillisesti mitä huonompi yksilö on kyseisessä taidossa sitä enemmän hän yliarvioi osaamistaan.

Näkkileipä

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 1 367
  • Liked: 3074
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #920 : 25.11.2022, 19:27:16 »
Lainaus käyttäjältä:  Ekoapinat & Viherpissis aktivistit
... Emme hyväksy urheilua ja ilmastonmuutosta käsittelevän näyttelyn yhteistyötä ST1:n kanssa...
Ekoapinat & kumppanit, se mitä te hyväksytte tai sitten ette hyväksy, niin se on täysin merkityksetöntä, eikä sillä ole mitään vaikutusta ammattiurheilussa tai muussa vastaavassa toiminnassa.
Vaikka urheilu ei voisi minua vähempää kiinnostaa, niin toivon ettei urheilun päättäjät alistu viherterroristien vaatimuksiin, vaan jättävät ne täysin huomiotta.

Aikoinaan Kettutyttöjä ja kumppaneita kutsuttiin mediassa rehellisesti "Ekoterroristeiksi" heidän lähes rikollisen toimintansa takia. Mutta jostain käsittämättömästä syystä, "Vastuullinen media" kohtelee ekoapinoita erittäin myönteisesti, vaikka he tekisivät mitä tahansa, niin aina löytyy se myönteinen näkökulma.

SatuSetä

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 971
  • Liked: 2147
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #921 : 25.11.2022, 19:35:22 »
Lainaus käyttäjältä:  Ekoapinat & Viherpissis aktivistit
... Emme hyväksy urheilua ja ilmastonmuutosta käsittelevän näyttelyn yhteistyötä ST1:n kanssa...
Ekoapinat & kumppanit, se mitä te hyväksytte tai sitten ette hyväksy, niin se on täysin merkityksetöntä, eikä sillä ole mitään vaikutusta ammattiurheilussa tai muussa vastaavassa toiminnassa.
Vaikka urheilu ei voisi minua vähempää kiinnostaa, niin toivon ettei urheilun päättäjät alistu viherterroristien vaatimuksiin, vaan jättävät ne täysin huomiotta.

Aikoinaan Kettutyttöjä ja kumppaneita kutsuttiin mediassa rehellisesti "Ekoterroristeiksi" heidän lähes rikollisen toimintansa takia. Mutta jostain käsittämättömästä syystä, "Vastuullinen media" kohtelee ekoapinoita erittäin myönteisesti, vaikka he tekisivät mitä tahansa, niin aina löytyy se myönteinen näkökulma.

Asiahan on itseasiassa hyvinkin yksinkertainen:
Entiset kettutytöt ja heidän sympatiseeraajansa kirjoittaa ne sinun lukemat uutiset nykyään.
Kissat on koiria ja hauki on kala, joka tekee pesän puuhun.

l'uomo normale

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 14 246
  • Liked: 12766
  • Je suis. Sivistysporvari. Ihmisenä ja kuluttajana.
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #922 : 25.11.2022, 23:10:33 »
Luultavasti aika harva on ollut tietoinen Urheilumuseon olemassaolosta. Käytännössä mainosta heille ja heidän näyttelylleen. Ehkä ajattelivat että urheilu on Suomessa niin iso asia, että se siihen iskemällä on huomio taattu. Aina pitää keksiä jotain uutta. Joku "Taistelevat Metsot on ihan turha kun me kuollaan kaikki"-liimaprotesti olisi jo vanhentunut idea.

Sinänsä minkä tahansa sivistyslaitoksen toimintaa voi häiriköidä sillä perusteella, että kyseisessä laitoksessa ei kylliksi saarnata maailmanlopusta.
« Viimeksi muokattu: 26.11.2022, 12:01:19 kirjoittanut l'uomo normale »
And madness and despair are a force.
Socially distancing.
Riittävällä moraalilla.

Roope

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 39 371
  • Liked: 126268
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #923 : 26.11.2022, 09:38:57 »
Lainaus
Kristiina Visakorpi yritti liimata itsensä Munchin Huutoon – Nyt hän kertoo, miksi

Aktivisti Kristiina Visakorpi sanoo, että taidemuseoissa tapahtuvassa ilmasto­aktivismissa taide ei ole kohde vaan keino aloittaa keskustelu.
Helsingin Sanomat 26.11.2022

Mikä keskustelu? Aktivistit eivät käy keskustelua vaan huutavat iskulauseitaan ja sanelevat vaatimuksiaan. Vastaväitteitä ei noteerata.

Lainaus
PERJANTAINA 11. marraskuuta aamupäivällä Norjan kansallismuseoon Osloon saapuu kaksi ihmistä, joilla on suunnitelma. He ovat Stopp oljeletinga -ryhmän ilmastoaktivisteja, jotka aikovat liimata itsensä taiteilija Edvard Munchin kuuluisimpaan maalaukseen Huuto (1893).

Kello 11.40 aktivistit tulevat maalauksen luo ja ryhtyvät toimeen. He yrittävät liimata maalaukseen kätensä ja kankaan, jossa on viesti. Liima ei kuitenkaan pysy.

Tidens Ånd -lehti julkaisi Twitterissä videon, josta näkyy, kuinka paikalle tulleet vartijat ottavat kaksikon kiinni. Kun aktivisteja viedään pois, he huutavat englanniksi sarjan iskulauseita.

”Huudan, kun miljoonat kuolevat ja kärsivät ilmastoromahduksesta!”

”Huudan, kun poliitikot sivuuttavat tieteen!”

Toinen aktivisteista pitelee kangasta, jonka hän on juuri yrittänyt liimata maalaukseen. Hän on suomalainen Kristiina Visakorpi.

Niin huudat. Mikä keskustelu?

Lainaus
Hän alkaa puhua tutuista ilmastoaktivismin teemoista: Ilmastonmuutoksen seuraukset ovat katastrofaalisia, mutta tarvittavia muutoksia ei tehdä. Maailma ei suostu luopumaan fossiilisten polttoaineiden kuluttamisesta, ja Norjan kaltaiset fossiilijätit jatkavat öljyn etsintää.

Aktivistiryhmien vaatimukset muun muassa vuoden 2025 globaalista hiilineutraalisuudesta olisivat toteutuessaan aivan toisella tasolla katastrofaalisia.

Lainaus
VISAKORPI kertoo kokeilleensa erilaisia protestimuotoja.

”Olemme järjestäneet mielenosoituksia ja tehneet perinteisen tyylisiä aktioita, joissa olemme kahlinneet itsemme öljy­infra­struktuuriin.”

Paljon tehtiin, mutta ketään ei tuntunut kiinnostavan, Visakorpi sanoo. Media pysyi hiljaa.

Mediahuomio on tämäntyyppiselle aktivismille elinehto, ja se tiedetään myös toimituksissa. Yksittäisen ryhmittymän aina vain rajumpia tempauksia ei voida tai haluta palkita julkisuudella.

Voidaan ja halutaan palkita, mutta mikään määrä huomiota ei ole tarpeeksi.

Lainaus
Syksyn mittaan samankaltaisia protesteja tehtiin taidemuseoissa ympäri Eurooppaa. Aktivistit liimasivat itseään maalauksiin ja viskoivat niiden päälle keittoa, perunamuusia ja maalia.

Yhteiskunnallinen keskustelu jatkui. Jotkut tuomitsivat protestit. Toiset taas kysyivät, arvostammeko kuuluisaa taidetta enemmän kuin omaa tulevaisuuttamme tai niiden ihmisten elämää, jotka kärsivät ilmastonmuutoksen vaikutuksista jo nyt.

Taiteen ja kulttuurin arvostamisella ei ole tekemistä ilmastonmuutoskeskustelun kanssa kuin aktivistien silmissä. Näille talibaneille muut arvostuksen kohteet ovat vääräuskoisten epäjumalia, jotka pitää lyödä maahan.

Lainaus
STOPP OLJELETINGA halusi käynnistää Norjassa samankaltaisen keskustelun, Visakorpi kertoo.

Kohteeksi valittiin Huuto, koska se on kansainvälisesti tunnetuin norjalaisen taiteilijan maalaus. Visakorpi luonnehtii maalausta norjalaisten ylpeydenaiheeksi.

Maalauksen valintaan liittyi myös symbolinen viesti. Munch kertoi aikoinaan teoksen kuvaavan luonnon huutoa, jonka hän oli tuntenut ollessaan kävelyllä auringonlaskun aikaan.

Maalauksen on tulkittu kuvaavan masennusta tai ahdistusta, jotka Visakorpi yhdistää myös ilmastonmuutokseen.

”Siihen liittyy ahdistus siitä, mikä tulevaisuutemme tulee olemaan – onko meillä mahdollisuutta kestävään tulevaisuuteen.”

Maalaus kuvaa ahdistusta, joka yhdistetään myös ilmastoahdistukseen, joten maalaus täytyi tuhria? Ei tuossa ole mitään logiikkaa.

Lainaus
VAN GOGHIN Auringonkukkia-teokseen kohdistuneessa protestissa aktivisti Phoebe Plummer kysyi keiton viskaamisen jälkeen: ”Kumpi on arvokkaampaa, taide vai elämä?”

Moni on kritisoinut taidemuseoprotesteja siitä, että ne nostavat taiteen vastapariksi ilmastotoimille. Toisin kuin öljy-yhtiöt, taide ei pyri edistämään fossiilisten polttoaineiden käyttöä. Usein taide pikemminkin ottaa kantaa riittämättömiin ilmastotoimiin.

”Kohde ei ole taide, taidemuseo eikä taiteilija. Ne ovat keino saada keskustelu aloitettua”, Visakorpi sanoo.

Mikä keskustelu? Aktivistien yrittämä banaali "taide vai elämä"-kahtiajakoko, johon syystäkin ei ole tartuttu aktivistien ehdoilla.

Lainaus
EIKÖ kuitenkin ole olemassa riski, että keskustelu jää pyörimään aktivismin oikeutuksen ympärille eikä todellista muutosta tapahdu?

”Sen näkee ehkä vasta pidemmällä aikavälillä, onnistuuko ilmastokeskustelun muuttaminen ja tuleeko poliittisia muutoksia”, Visakorpi sanoo.

Ilmastonmuutoskeskustelu jatkuu aktivistien osalta iskulausepohjaisena. Turha odottaa, että heidät voisi haastaa jossain dialogiin maailmanloppufantasioistaan.

Lainaus
VISAKORPI pitää protestia kokonaisuudessaan onnistuneena.

Siitä on kirjoitettu laajasti Norjan mediassa, ja muun muassa Norjan kulttuuri- ja tasa-arvoministeri Anette Trettebergstuen otti tapahtuneeseen kantaa.

”Vaikka monet meistä pitävät ilmastosta käytävää kamppailua yhtenä aikamme tärkeimmistä, korvaamattoman taiteen kimppuun käyminen ei auta asiaa”, hän sanoi tiedotteessa.

Protesti oli onnistunut, vaikka ministeriä myöten taiteen kimppuun käyminen tuomittiin. Missä sitten on se keskustelu jota aktivistit tavoittelivat? Sitä ei ole, vaan on vain saatu huomio, jonka seurausta tämäkin ilmastonmuutoskeskustelun kannalta tyhjänpäiväinen ja epäinformatiivinen haastattelu on.
Mediaseuranta - Maahanmuuttoaiheiset uutiset, tiedotteet ja tutkimukset

Uuno Nuivanen

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 25 358
  • Liked: 50731
  • 1001 yön tarinoita: Ahmed ja Kela Gold
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #924 : 26.11.2022, 11:48:09 »
Lainaus
”Huudan, kun miljoonat kuolevat ja kärsivät ilmastoromahduksesta!”

Ilmastonmuutos->ilmastokriisi->ilmastokatastrofi->ilmastoromahdus. Mitähän seuraavaksi? Ilmastomaailmanloppu?

Kiinaa, Intiaa ja muita kehitysmaita ei näytä huolettavan.

Fiftari

  • Asiantuntija
  • Jäsen^^^
  • *****
  • Viestejä: 9 063
  • Liked: 10341
  • "Hallitus koostuu ihmisistä joita ei hallita"
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #925 : 26.11.2022, 12:36:43 »
Alkaa tuntua siltä että apinat ovat työttämäksi jääneitä performanssitaiteilijoita.
Ylivertaisuusvinouma on kognitiivinen vinouma, jossa yksilö yliarvioi itsensä jossakin suhteessa kuten vaikkapa jonkin taidon hallinnassa. Lisäksi tyypillisesti mitä huonompi yksilö on kyseisessä taidossa sitä enemmän hän yliarvioi osaamistaan.

Totti

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 6 442
  • Liked: 36058
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #926 : 26.11.2022, 13:08:02 »
Tämä Elokapinasekoilu tulee häviämään itsestään aikanaan. Porukka kyllästyy jossain vaiheessa leikkimään kapinallista kun kukaan ei kuuntele heitä ja jäljelle jää muutama die-hard fanaatikko, joka vielä eläkepäivinäkin uskovat nuoruuden fantasioihinsa.

Näin on käynyt kaikkien kommunististen liikkeiden kanssa, kuten vaikkapa taistolaisille. Suurin osa taistolaisista hävisi kun tuhka tuulen kun oli muutaman vuoden leikitty kapinallista. Jotkut eivät kuitenkaan koskaan viisastuneet ja jäivät rypemään kommunismiinsa Tuomiojan tapaan.

Tässä saattaa kuitenkin käydä niin, että eloapinat ryhtyvät suoranaiseen terrorismiin ennen luovuttamista. Taistolaisetkin suunnittelivat terrorismiin ryhtymistä ja ulkomailla kommunistiryhmittymät ovat jo 60-luvusta saakka harrastaneet terrorismia.

Toivottavasti SUPO pitää eloapinoita silmällä. Niissä on nimittäin potentiaalia väkivaltaan ja jopa murhiin kun ilmastohysteria yltyy ja harhaiset eloapinat alkavat pelkäämään maailmanloppua ihan tosissaan. Kuolemanpelko tuuppaa olla vahva motivaattori väkivaltaan.
Sosialisti on mätä ydintä myöten.
 - kansanviisaus

Kallan

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 2 813
  • Liked: 5171
  • Panda nimeltä Kallan.
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #927 : 27.11.2022, 11:25:47 »
Jos elokapina haluaa nyt kerta oikeasti vaikuttaa asioihin, kannattaa heidän miettiä esim. City of Londonin vaikutusvaltaisten tahojen kulun estämistä eikä makoilla missään ihmeen Jyväskylän kaltaisessa tuppukaupungissa. Siellä ne oikeat päätökset tehdään, meidän eduskunta ja pressa ovat nykyään vaan kulisseja. Ei välttämättä pääty toki lainkaan onnellisesti, mutta sentään olisivat tällöin yrittäneet.

Ovat kuin Leninin kommunistit; paljon puhetta suurpääomasta mutta ikinä ei minkään sortin yritystäkään vaikuttaa suurpääomaan joka tekee päätökset; sen sijaan terrorisoivat tavallisia kansalaisia.

Dangr

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 3 101
  • Liked: 6913
  • Maahanmuutto- ja ilmastoasiantuntija
    • chadnet
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #928 : 27.11.2022, 11:48:44 »
Uskoisin että jos tutkisimme tarkemmin näitä ilmastonmuutoskatastrofeja, niin näkisimme että ne ovat ennemminkin mikroilmaston muutoksia. Varmaan jokainen on kulkenut metsissä senverran että huomannut kuinka vehreä metsä muuttuu kuivaksi hakkuualueeksi?

Esimerkiksi Bangladesh jossa väestön määrä kasvoi viime vuosisadalla 26 miljoonasta 128 miljoonaan. Samoin laidunnettavien elikoiden määrä nousi 1960-1985 25 miljoonasta 35 miljoonaan. Pidemmän aikavälin tietoa en löytänyt.

Kaikki tämä vaikuttaa metsien määrään, ojituksiin, veden imeytymiseen maaperään jne.

Kun sateet sitten tulevat, niin vesi ei imeydy, ojat ja joet kuljettavat vedet nopeasti jonnekin ja pullonkaulan tullessa tulee tulva. Eikä se johdu meidän hiilidioksideista tai muusta.

Samoin Somaliassa. Siellä pienet ihmismäärät vaelsivat karjan mukana laitumelta toiselle. Sitten väestö kasvoi, rupesi viljelemään ja katkoi vaellustiet ja perinteet. Myös karja muuttui vuohiksi ja muiksi jotka syövät kaikki vihreät. Tämä vaikutti veden imeytymiseen. Sitten tulee joku täysin normaali sateeton vuosi ja sitä seuraa nälänhätä. Eikä se taas ole meidän vika.

Ja ihan vinkkinä eloihmisille:
CO2 päästöt per naama
Suomi 7400kg
Somalia 40kg

Ratkaisu ei ole tuoda tuolta kansaa tänne...
"We now live in a nation where doctors destroy health, lawyers destroy justice, universities destroy knowledge, governments destroy freedom, the press destroys information, religion destroys morals, and our banks destroy the economy.” Chris Hedges
"Shouting "Freedom" and other anti-government slogans" NYT

Roope

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 39 371
  • Liked: 126268
Vs: Elokapina, rahoittaja, miksette selvitä?
« Vastaus #929 : 04.12.2022, 15:13:59 »
Lainaus
Mielenosoittajat iskivät kesken hiihdon maailmancup-kisan – urheilijat pakotettuja väistämään

Lillehammerin maailmancup-järjestäjille tuli ylimääräistä puuhaa miesten 20 kilometrin yhteislähtökisassa. Viisi mielenosoittajaa loikkasi ladulle vain hetki ennen urheilijoita.

Perinteisellä hiihtotavalla käyty kilpailu ehti vanhentua vain muutaman minuutin verran, kun tv-kuvissa alkoi näkyä ylimääräistä liikehdintää ladunvarressa.

Mielenosoittajat asettuivat keskelle latu-uraa. Heillä oli käsissään lakana, jossa vaadittiin öljynetsinnän opettamista. Lisäksi mielenosoittajat levittivät ladulle punaista nestettä – mitä ilmeisimmin tomaattikeittoa tai -kastiketta.

Hieman edempänä ladunvarressa seisoi henkilö, joka piti käsissään keltaista savusoihtua.

Osa urheilijoista joutui tekemään koukkauksen kiertääkseen mielenosoittajien rykelmän ja jatkaakseen kilpailua. Urheilijoiden mentyä ohi mielenosoittajat siirrettiin yksitellen syrjään.
MTV 4.12.2022
Mediaseuranta - Maahanmuuttoaiheiset uutiset, tiedotteet ja tutkimukset