...nuori ulkomaalaisaustainen mies.
Aftonbladet on tutkinut joukkoraiskauksia ja päätynyt lopputulokseen, joka tuskin yllättää ketään.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201805102200934888_ul.shtmlRuotsalaislehti selvitti: Joukkoraiskaus tehdään yleensä sisätiloissa ja tekijä on nuori ulkomaalaistaustainen mies - uhri nuorempi kuin raiskaajatRuotsalainen Aftonbladet on tutkinut joukkoraiskauksista annettuja tuomioita. Niiden perusteella tekijät ja uhrit ovat nuoria.
* Joukkoraiskaukset ovat puhuttaneet Ruotsissa.
* Joukkoraiskausten ilmoitettu määrä on kasvanut merkittävästi.
* Lakimuutos on voinut vaikuttaa määrän kasvuun.
Joukkoraiskaukset ovat työllistäneet virkavaltaa Ruotsissa.
Ruotsalaislehti Aftonbladet julkaisi kuluvan viikon maanantaina selvityksen kaikista niistä Ruotsissa tapahtuneista joukkoraiskaustapauksista, joiden tuomiot on annettu vuoden 2012 heinäkuun jälkeen. Aihe on ollut Ruotsissa pinnalla viime aikoina. Viime vuoden lopulla pelkästään Malmön kaupungissa tapahtui neljä epäiltyä joukkoraiskausta.
Vuoden 2012 heinäkuun jälkeen Ruotsissa on annettu Aftonbladetin mukaan tuomiot 56 joukkoraiskauksesta kaikkiaan 112 miehelle. Miehistä Euroopan ulkopuolella on syntynyt 82 eli noin 73 prosenttia. 27 tuomittua on syntynyt Ruotsissa. 13 tuomitun molemmat vanhemmat ovat syntyneet Ruotsissa.
Aftonbladetin haastatteleman kriminologian emeritusprofessori Henrik Tham ei kyseenalaista ulkomaalaistausteisten edustusta tuomittujen määrässä. Hän kuitenkin muistuttaa, että hyvin harvassa kulttuurissa tällaista käyttäytymistä pidetään hyväksyttävänä.
Kriminologian professori Jerzy Sarnecki sanoo Aftonbladetille, että maahanmuuttajien yliedustus Ruotsin rikostilastoissa johtuu muun muassa heidän elinoloistaan, luokkajaosta ja syrjinnästä.
Kukaan Aftonbladetin haastattelemista kriminologeista ei kuitenkaan yllättynyt selvityksen tuloksista.Nuoret nuorten kimpussa
Seitsemässäkymmenessä prosentissa tapauksista tekijät olivat 15-20-vuotiaita. Tuomion saaneista tekijöistä vain 14 on 30-vuotiaita tai vanhempia. Tekijät ovat olleet pääsääntöisesti nuoria ja he ovat raiskanneet itseään nuoremman tytön tai naisen: uhrien mediaani-ikä oli ainoastaan 15 vuotta. Mediaani-ikä on eri asia kuin keski-ikä: mediaani-iällä tarkoitetaan sitä, että puolet uhreista oli vanhempia ja puolet nuorempia kuin 15 vuotta.
Puolet uhreista tunsi ainakin yhden rikoksen tekijöistä.
56 joukkoraiskauksesta 40 tapahtui sisätiloissa: rakennuksessa, autossa tai asuntovaunussa. Loput 16 tapausta on tapahtunut ulkotiloissa kuten puistossa tai metsässä.
Lakimuutos vaikuttanut
Selvityksen mukaan joukkoraiskausten määrä on yli kaksinkertaistunut neljässä vuodessa. Vuonna 2013 joukkoraiskauksesta annettiin kuusi tuomiota, joissa tuomion sai 11 henkilöä, kun vuonna 2017 tuomioiden määrä oli 14, tuomittujen 29.
Tuomioiden määrän kasvaminen voi selvityksen mukaan johtua Ruotsissa vuonna 2013 tehdystä lakimuutoksesta. Lakimuutosta ennen raiskauksiksi käsitettiin vain sellaiset tilanteet, joissa uhri oli puolustuskyvytön.
Aftonbladetin selvityksen mukaan monet joukkoraiskauksen uhreista ovat voineet huonosti tapauksen oikeuskäsittelyn aikana useita kuukausia rikoksen tapahtumahetken jälkeen. He ovat kokeneet olonsa yhä uhatuksi ja vihaiseksi, heillä on painajaisia, ongelmia koulussa ja heillä on esiintynyt itsetuhoista käytöstä.
Suomessa selvityksestä kertoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.
Muokattu 10.5. klo 20:55 Korjattu virheellinen maininta siitä, että osa raiskauksiin syyllisteneistä olisi syntynyt Suomessa.