Kirjoittaja Aihe: 2022-09-27: Meren alla hajoilevat kaasuputket  (Luettu 36437 kertaa)

ApuaHommmaan

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 3 298
  • Liked: 4715
  • Aavikolla roskiksessa
Vs: 2022-09-27: Meren alla hajoilevat kaasuputket
« Vastaus #450 : 08.03.2023, 13:43:35 »
^ Erittäin epäuskottavaa etteikö tuollaisella ryhmällä olisi tiukat sidokset maan tiedustelupalveluun. Motiivi Ukrainalle on selkeä, eli kaasu ainakin virtasi heidän alueensa läpi. Samoin sodan laajeneminenhan on koko ajan Ukrainan intresseissä. Koska siis kun jo soditaan, niin vähempi tulee omia vainajia, jos rintamalinja saadaan pidemmäksi ja muut maat mukaan.

ApuaHommmaan

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 3 298
  • Liked: 4715
  • Aavikolla roskiksessa
Vs: 2022-09-27: Meren alla hajoilevat kaasuputket
« Vastaus #451 : 08.03.2023, 13:55:48 »
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009440681.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=promobox
Lainaus
Saksan puolustusministeri: Nord Stream -sabotaasista saatetaan yrittää lavastaa Ukrainaa

Saksan puolustusministeri Boris Pistorius varoitti keskiviikkona ennenaikaisten johtopäätösten tekemisestä Nord Stream -kaasuputkien sabotaasia koskien. Pistoriuksen mukaan räjäytys olisi voinut olla lavastus Ukrainan syyttämiseksi, raportoivat uutistoimisto Reuters ja saksalaislehti Die Welt.

NATO Saksan sotakiimaministeri luikuttaa omiaan. Joka on tietysti odotettavaakin, koska Ukraina mikäli tekijäksi paljastuisi olisi toiminut vain proxyna lännelle.
« Viimeksi muokattu: 08.03.2023, 14:06:57 kirjoittanut ApuaHommmaan »

Melbac

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 4 988
  • Liked: 2592
Vs: 2022-09-27: Meren alla hajoilevat kaasuputket
« Vastaus #452 : 08.03.2023, 14:11:12 »
Eikös toi putki ollut pois käytöstä kun se räjähti/räjäytettiin?.Olisiko noiden kautta muka pystytty toimittamaan tarpeeksi kaasua korvaamaan ukrainan läpi menevien putkien kaasu eli venäläiset olisi katkaisseet kaasun ukrainan putkista ja korvaava kaasu mennyt noita pitkin unkariin tms?.

Köhösen Keijo

  • Jäsen^^
  • **
  • Viestejä: 289
  • Liked: 1494
Vs: 2022-09-27: Meren alla hajoilevat kaasuputket
« Vastaus #453 : 08.03.2023, 14:39:17 »
Yleensä rikoksissa lähdetään ensimmäisenä kysymään siltä, joka on uhannut rikoksen suorittaa. Tässäkin tapauksessa yhdeltä seniililtä sedältä lipsahti suusta uhkaus hoidella tämä putki, mutta jostain syystä nyt katsellaan ihan muualle.

Lalli IsoTalo

  • "Hallituksenkaataja"
  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 43 800
  • Liked: 71501
  • Optimistinen skeptikko
Vs: 2022-09-27: Meren alla hajoilevat kaasuputket
« Vastaus #454 : 08.03.2023, 15:28:15 »
"... saattoi olla Ukrainaa tukeva ryhmä".

Just.
“Tavoitteemme on pakolaisten suojelu. Rajat ovat sille este.”
— Soros

“Turvapaikan hakeminen menee kaiken muun edelle.”
— Ohisalo

“Suomi ei tule estämään keneltäkään turvapaikanhakua missään tilanteessa."
— Mikkonen

“Kaikki toimet, joita voidaan tehdä maahanmuuton lisäämiseksi on tehtävä."
— Kangasharju, ETLA:n tj.

L. Brander

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 4 920
  • Liked: 6644
Vs: 2022-09-27: Meren alla hajoilevat kaasuputket
« Vastaus #455 : 08.03.2023, 15:31:04 »
"... saattoi olla Ukrainaa tukeva ryhmä".

Just.

Totta. Onhan Yhdysvaltain ja ”lännen” asevoimat sekä tiedustelupalvelut Ukrainaa tukevia ryhmiä.  ;D
Let's Go Brandon

Lasse

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 9 585
  • Liked: 13828
  • Aitokansallismielinen
Vs: 2022-09-27: Meren alla hajoilevat kaasuputket
« Vastaus #456 : 13.03.2023, 19:22:51 »
Hybridierikoisasiantuntia (tjsp) Jukka Savolainen laittoi eilen pelimerkkinsä edelleen zyssän piikkiin:

https://yle.fi/a/74-20021905

Täysin asiaan liittymättömästi voisin arwailla Jukkiksen viettelevän tulevia eläkepäiviään Floridassa...
NOVUS ORDO HOMMARUM

Valintani Helsingissä on Esa Korkia-aho 200 (ps.).
Essari on kova luu.

Purra ei liennytä. Hyvinvointiasi hukataan joka päivä ideologisiiin hankkeisiin.

ikuturso

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 22 582
  • Liked: 50792
  • Kekkosen re-inkarnaatio
Vs: 2022-09-27: Meren alla hajoilevat kaasuputket
« Vastaus #457 : 14.03.2023, 14:48:59 »
Kas, Valkoinen talo, Pentagon ja CIA ryhtyneet mediaaliseen vastainformaatio-operaatioon?

Lainaus
Tutkijat: Nord Streamin räjäyttivät Ukraina-mieliset nainen ja viisi miestä

Die Zeit myös huomauttaa, että on mahdollista, että nyt saadut todisteet ukrainalaisen ryhmän toimista olisi lavastettuja. Todisteita tällaisen skenaarion puolesta tai vastaan ei kuitenkaan olla esitetty.

Niinpä. Erinäisiä sattumuksia voidaan lavastaa monin tavoin. Tietoa ja ihan oikeaa informaatiotakin voidaan manipuloida. Disinformaatiota on myös "oikeiden tahojen" helppo syöttää mediaan. Tuollaista peliä on jatkuvasti meneillään, tiedustelupalveluiden ja muiden intressitahojen toimesta, ja se uppoaa hyvin mediakuplan yleisöön, koska ei muutakaan akkunaa maailmaan.

Niin. Jos zyssä sen itse poksautti, niin nyt olisi helppo syyttää Ukrainaa ja taas hakea oikeutusta pommittaa Ukrainaa vähän järeämmästikin.

Toki lännellä olisi intressejä kääntää katseita poispäin Nato-maista. Zyssälle ei haluta antaa motiivia tai kuviteltua oikeutusta hyökätä natoa vastaan tässä kohtaa.

Saksalla on tietty oma intressi. Saksan kaasuvirrat loppuivat. Vaikka Kremliin tulisi suopea kuningas, niin kaasun osto ei enää putkea pitkin onnistu.

Tässä on siis vaihtoehtoja:
1) Venäjä räjäytti. Syöttää ukrainamieliset aleksein ja natalian Saksan lapaan, koska false flag.

2) Nato räjäytti. Pelkää kostotoimia, joten syötetään ukrainamieliset aleksei ja natalia venäjän lapaan, jotta kostaa Ukrainaan

3) Ei tiedetä kuka räjäytti. Sama kuin yllä. Älkää nyt natolle kostako.

4) Ukrainamieliset aleksei ja natalia tosissaankin teki sen.

Jätän loput vaihtoehdot nimeämättä. Niitä on.

-i-
Kun joku lausuu sanat, "tässä ei ole mitään laitonta", on asia ilmeisesti moraalitonta. - J.Sakari Hankamäki -
Maailmassa on tällä hetkellä virhe, joka toivottavasti joskus korjaantuu. - Jussi Halla-aho -
Mihin maailma menisi, jos kaikki ne asiat olisivat kiellettyjä, joista joku pahoittaa mielensä? -Elina Bonelius-

Lasse

  • Jäsen^^^
  • ***
  • Viestejä: 9 585
  • Liked: 13828
  • Aitokansallismielinen
Vs: 2022-09-27: Meren alla hajoilevat kaasuputket
« Vastaus #458 : 14.03.2023, 19:46:27 »
2) Nato räjäytti.

Oudoksun naton käyttämistä toimijaehdokkaana.

Oma otaksuma tekijätahoista:

Lähtökohtana USA:n tahtotila ja mukana operaatiossa. Lisäksi UK, mahdollisesti Norja (Tämä yllärinä Sy Hearshiltä), melko varmasti Puola ja sokerina pohjalla toimijoita Saksasta, ei valtiollisena päätöksenä (ja tämä tulee olemaan ns. iso juttu, kun dominot kaatuvat).
NOVUS ORDO HOMMARUM

Valintani Helsingissä on Esa Korkia-aho 200 (ps.).
Essari on kova luu.

Purra ei liennytä. Hyvinvointiasi hukataan joka päivä ideologisiiin hankkeisiin.

Tagit: