Tällä hetkellä persut on minusta niin hyvä puolue, että en edes oikein ymmärrä miksi kukaan järkevä ihminen äänestäisi mitään muuta puoluetta.
Siksi on minusta mielenkiintoista, että on pari pienpuoluetta joissa on fiksua porukkaa, jotka haluavat jatkaa omillaan vaikka puolueen kasvattaminen isoksi puolueeksi on tunnetusti erittäin vaikeaa. Lähes mahdotonta se alkaa olla siinä vaiheessa, jos puolueella ei edes ole olemassa merkittävää äänestäjäsegmenttiä jotka ovat niin tyytymättömiä kaikkiin olemassaoleviin isompiin puolueisiin, että haluaisivat äänestää pienpuoluetta ja ottaa riskin, että ääni menee melko suurella todennäköisyydellä hukkaan.
Mielestäni esim Liike Nyt in kohdalla tilanne on tämä. Liike Nyt issä on fiksuja tyyppejä, ja uskon että Suomi menisi nykyistä parempaan suuntaan jos esim Harkimo olisi pääministerinä. Harkimo on esittänyt myös maahanmuuttokriittisiä mielipiteitä.
Mutta miksi juuri kukaan äänestäisi Liike Nyt iä, kun persut on jo olemassa, joka pystyy myös esittämään järkeviä ja toteuttamiskelpoisia vaihtoehtoja nykymenolle?
Miksi Harkimo ei haluaisi liittyä esim persuihin? Ehkä hän ei tiedosta, kuinka paljon persut ovat muuttuneet Soinin ajoista.
Ehkä hän epäilee, että hän kohtalaisen isosta äänestäjäkunnastaan huolimatta hän uutena tulokkaana hukkuisi puoluekoneiston rattaisiin ja kestäisi kauan ennen kuin saisi persujen sisällä mitään aikaan?
Toinen on Petri Roininen, nyk. Korjausliike, ent. Siniset . Saa nauraa, mutta minusta on hyvin mahdollista, että Korjausliikekään ei ole enää sama puolue kuin Siniset joskus ollut. Arvostan Roinisen mielipiteitä ja hän vaikuttaa minusta järkevältä, vaikka en ymmärräkään, miksi hänen äänestämisensä olisi kannattavaa kun persut ovat jo olemassa. (Kaikkia sinisiä en välttämättä toivottaisi tervetulleeksi persuihin)
Uskon, että persut ovat tällä hetkellä puolue jossa on avarakatseinen johto, ja esim puolueohjelmien työstämiseen on helppo tulla mukaan. En oikein ymmärrä, miksi esim edellämainitut pienpuolueet eivät fuusioidu persuihin..
Olisi eri juttu, jos todellisia linjaerimielisyyksiä olisi olemassa, mutta nyt en niitä oikein näe. Olisi mielenkiintoista lukea sekä Harkimolta että Roiniselta analyysiä, mitä sellaisia piirteitä persujen polittisessa linjassa on jotka ovat täysin vääriä ja kelvottomia, ja myös sellaisia että ei ole edes mitään toivoa saada niihin parannusta.