Kolmisen vuotta sitten pyörittelin asiaa näin:
"Biologisia eroja ei ole, rotuja ei ole" -puhe pohjautuu näihin etiikan, biologian, historian, toiveajattelun ja päättelysääntöjen vapaamielisen soveltamisen yhdistelmiin:
-Koska päärotujen väliset rajat eivät ole selkeät ja koska niiden välillä on paljon liukuvärjäystä, rotuja ei ole. (Kommentti: sama pätee koirarotuihin. Vastakommentti: vertaatsä tosissas ihmisiä koiriin?)
-Koska rotuoppi on johtanut holocaustin kaltaisiin sanoinkuvaamattomiin kauheuksiin, rotuajattelu on syytä hylätä. Niinpä rotuja ei ole. (Kommentti: niin ja ydinfysiikka johti atomipommiin ja Hiroshimaan, eikö ydinfysiikkaakaan ole? Vastakommentti: et sä voi redusoida humanismia luonnontieteisiin! Kommentti: en, mutta voin soveltaa samoja päättelysääntöjä.)
-Koska rotuajattelussa ihmisarvo on riippuvainen rodusta, rotuajattelu on syytä hylätä. Niinpä rotuja ei ole. (Kommentti: ihmisarvo onkin sosiaalinen konstruktio, toisin kuin rotu. Vastakommentti: rotu on ihan yhtä paljon sosiaalinen konstruktio. Kommentti: konstruktio, jota ei siis ole...)
-Koska monet ajattelevat, että älykkyys on periytyvä rotuominaisuus, rotuajattelu on syytä hylätä. Rotuja ei siis ole. (Kommentti: eihän se ihmisarvoon vaikuta vaikka periytyisikin. Vastakommentti: ei periydy. Sitä paitsi Afrikkaa on jo lyöty kylliksi.)
-Koska ympäristö vaikuttaa yksilönkehitykseen enemmän kuin perimä, rotuajattelu on syytä hylätä. Rotuja ei siis ole. (Kommentti: eikö sitä perimän vähäisempää vaikutusta silti saisi tutkia ja ottaa huomioon? Vastakommentti: sellaiset asenteet vaikeuttavat todellisen tasa-arvon saavuttamista. Eikö sulla tosiaan ole isompia ongelmia kuin joku rotu?)
-Rotupuhe loukkaa, joten rotuajattelu on syytä hylätä. Niinpä rotuja ei ole. (Kommentti: keksitään sitten joku muu sana! "Hullu" on korvattu mielenterveyskuntoutujalla, "kääpiö" lyhytkasvuisella, kai tiedostavien aarrearkusta tähän joku sopiva sana löytyy? Vastakommentti: Ai sun mielestä eriväriset on niinku hulluja vai?)
-On rasistista ajatella, että olisi olemassa rotuja. Niinpä rotuja ei ole. (Kommentti: myös antirasismi on sosiaalinen konstruktio, ei mikään annettu fakta. Vastakommentti: no niin, sinä siis myönnät että rodusta voidaan keskustella vain sosiaalisena konstruktiona. Kommentti: aijjai, nyt sattui, kaadun.)
Eli lyhyesti: koska rasismi on paha asia ja kaikenväriset ihmiset pystyvät lisääntymään keskenään, rotuja ei ole. Niinpä populaatioiden välillä ei myöskään ole periytyviä biologisia eroja.