Nimenomaan oleellinen ero tässä on se, että suomalaisia on aina muuttanut maihin, joissa on ollut työvoiman tarvetta.
Työnantajan mielestä on aina tarvetta työvoimalle.
Kapitalismissa sillä saadaan palkkoja poljetuksi, kommunismissa taas työinto ei aina vastaa valtion toiveita. Kun Suomalaiset menivät amerikkaan, niin mitä muuta he sinne menivät tekemään kuin polkemaan jo paikalla olleiden palkkoja.
Thaimaasta ja Ukrainasta tuodaan tänne marjanpoimijoita (kurkunpoimijoita, ...) lähes ruokapalkalla - hyvä jos sängyssä saavat nukkua yönsä. Miksei näistä ole suurta valitusta?
Vastaus: Heidät pidetään "häkeissään" vaikeasti tavoitettavissa, eikä marjanpoimijoilla ole omaa ammattijärjestöä ja palkat ovat minimaalisia.
Puolasta ja Virosta tuodaan tänne rakentajia selvästi alle minipalkan ansioihin. Miksi siitäkin valittaa vain muutama?
Vastaus: Rakentajat eristetään myös väestöstä, ja vain rakennusliitto jaksaa valittaa tilanteesta mutta "harmaan työn" tukijat maksavat isot puoluetuet.
Somaliasta tuodaan tänne oleskelijoita jotka saavat enemmän kuin työtön suomalainen ja lisäksi asunnon kantakaupungista. Pitääkö kysyä miksi valitusta on paljon?
Vastaus: ...
Kyse ei ole siis mistään työvoimapulasta tai sen puutteesta [miksi muuten marjanpoimijat?], vaan ihan suoraan rahasta ja sen epäoikeuden mukaisesta jakamisesta. Kun suomalaiset ovat lähteneet maailmalle, ovat he saaneet huonon asunnon, paskat duunit, pientä palkkaa ja kuten muut totesivat baariin ei räyhäämään päässyt. Aivan kuten thaikkupoimijat nykyään. Ei sellainen aiheuta valitusta kansan keskuudessa. "Pakolaiset" ovat kuitenkin vihereliitin oma hanke pelastaa pienet sielunsa - aivan kuten "osta vuohi afrikkalaiselle". Tällä kertaa vain yhteisillä rahoilla (joita ei säästellä) ja kaikkien iloksi (eli Helsingin keskustaan).