Husun twitter tili @husu78 on poistettu.
En hirveästi hämmästyisi, jos tämä liittyisi hänen tuoreeseen twiittiinsä, missä on käsittääkseni kuvituksena aurinkolasillisella hymynaamalla sensuroitu kuva juuri kuolleesta nuoresta suomalaisesta bodarista. Moni pitää Husun twiittiä tällaisessa tilanteessa rienaavana tai vähintäänkin huonosti harkittuna. Vaikka tämä ei kenties täytäkään rikoksen tunnusmerkkejä, niin tästä tulee hieman mieleen poliisitutkintaan johtanut Ano Turtiaisen twiitti, jossa oli puolestaan kuva pidätyksen yhteydessä kuolleesta George Floydista.
Liitteenä on sensuroitu kuva Ylilaudalla liikkuneesta kuvakaappauksesta, jonka ainakin annetaan ymmärtää olevan aito. Välillähän toki Ylilaudalla liikkuu väärennyksiäkin, joten täyttä varmuutta asiasta ei ole minulla.
Husun tilin katoaminen bittiavaruuteen on muuten taas hyvä muistutus siitä, että kannattaa ottaa niitä kuvakaappauksia tai tekstilainauksia twiiteistä, koska nykymaailmassa niin suuri osa twiiteistä katoaa orwellaiseen muistiaukkoon ja usein vielä aika lyhyessä ajassa.
PS, kuvakaappauksen aitouden puolesta puhuu se, että esimerkiksi tämä toisessa kuvakaappauksesani näkyvä Pakkotoiston twiitti Husulle on edelleen olemassa ja siinä selvästikin ollaan loukkaantuneita Husun twiitin johdosta.