Julian Assangen luovutus jenkkilään alkaa olemaan pistettä vaille valmis.
https://yle.fi/uutiset/3-12501400?origin=rss"Tietovuotaja Julian Assangella on vielä ensi viikko aikaa valittaa Britannian luovutuspäätöksestä. Australian johto kieltäytyy puuttumasta tapaukseen.
Assangen tukijat ovat osoittaneet mieltä hänen vapauttamisekseen. Syyskuussa Lontoossa ajoi kuorma-auto, jonka kyljessä olleessa julisteessa vastustettiin Assangen luovuttamista.
Wikileaks-perustaja Julian Assangella on ensi viikon perjantaihin asti aikaa valittaa Britannian päätöksestä luovuttaa hänet Yhdysvaltoihin.
Viime viikolla Britannian sisäministeri Priti Patel ilmoitti, että Assange voidaan luovuttaa Yhdysvaltoihin.
Assangea odottaa Yhdysvalloissa yhteensä 18 syytettä, jotka liittyvät Wikileaksin julkaisemiin salaisiksi luokiteltuihin asiakirjoihin. Yhdysvaltain syyttäjien mukaan tietovuoto vaaransi ihmishenkiä. Assangea voisi odottaa jopa 175 vuoden vankeustuomio.
Parhaillaan Assange istuu Belmarshin vankilassa.
Viime vuonna Britannia kieltäytyi Assangen luovutuksesta Yhdysvaltoihin. Tuomari perusteli päätöstä Assangen heikolla mielenterveyden tilalla ja itsemurhan riskillä.
Nyt Britannian sisäministeriö toteaa (siirryt toiseen palveluun), että Assangen luovutus ei riko hänen ihmisoikeuksiaan, ja että Yhdysvalloissa häntä “kohdellaan asianmukaisesti”.
Australia ei puutu Assangen luovutukseen
Wikileaksin perustajan tukijoukot ilmoittivat, että tuoreesta päätöksestä valitetaan edelleen ylioikeuteen. Assangen puoliso Stella Assange vannoi taistelevansa kaikin mahdollisin lakikeinoin.
Assangen tukijoukot ovat vedonneet muun muassa Australian hallitukseen, joka kuitenkin kieltäytyy puuttumasta tapaukseen. Assange on Australian kansalainen."
---------
Faidros ei ota itse kantaa luovutuksen oikeellisuudesta lakiteknisesti tai moraalisesti.