En usko että on täysin oikea ketju kysellä ampumaurheilun harrastamisen aloittamisesta, mutta kysyn nyt kuitenkin.
Pistooliammunta kiinnostaa ja alkuun voisi aloitella ilmapistoolilla. Onko suosituksia navettakäyttöön n. 25m matkalle?
Vai onko järkevämpää liittyä suoraan ampumaseuran jäseneksi (olisin ns. tervetullut) ja saada ns. historiaa talteen jos nälkä kasvaa syödessä sekä samalla laajentaa tuttavapiiriä?
Ulkomailla on tullut käytyä turistireissujen luppopäivinä ampumassa monenmoisilla aseilla mutta rauhallisuutta, tekniikkaa ja hyvää kasaa sekä lievää hymyä onnistumisten myötä olisi siis haussa.
Anyone?
Ilmapistoolilla aloitin. Taisin olla 14v. Gamo on vielä tallessa ja tarkka on. Se on jousitoiminen ja sivusta kertaladattava lyijyluodilla. Ilmapistoolin matka on 10m. Tähtäys kannattaa heti alkuunsa suorittaa yhdellä kädellä molemmat silmät auki. Toki voi kokeilla monenmoista, mutta näin itse opin osumaan keskelle taulua.
Markkinoilla on kaikenlaisia kapistuksia. Mutta jos tosissaan haluaa osua keskelle taulua 10m:iin niin sitten käytetään kertaladattavia,
rihlapiippuisia, lyijyluoteja syytäviä, säädettävällä takatähtäimellä. Kiva tietysti on jos on varaa hankkia niitä fänsejä lippaallisia kiinalaisia leluja. Colt single six olisi omanlaiseni lelu. Sitä voi pyöritellä ja jos hankkii oikean lonkkakotelon niin se olisi hauska.
Isäni opetti sitten radalla ampumaan 9mm VKT:n Lahti pistoolilla. Ja FN 10/22 7,65 oli seuraava, mille sain rinnakkaisluvan, ja mikä oli myös työkaluni kainalokotelossa. 5 vuotta kanniskelin FN 9 millistä. Sitten tarkkuusammunta 25m onnistui parhaiten S&W .22LR 617 revolverilla.
Seuran jäsenmaksut ovat tietty kustannuserä lisää. Mutta kyllä siitä voi olla hyötyä ja hauskaa. Pakollinenhan se ei ole millään muotoa. Yhdistymisvapaus on myös vapaus olla yhdistymättä. Vaikka se voi joskus jopa helpottaa myöhemmässä vaiheessa aselupien saantia. Ei sen kyllä pitäisi, koska
yhdenvertaisuuslaki. Ne vain ovat virkamiehet virkamiehiä kun pätevät martelaansa.
Vuoden alusta lopetin harrastukseni henkilökohtaisista syistä. Harrastelkoon nuoremmat ja varakkaammat. V8 autostani en luovu.