Yksi tärkeimmistä, ellei se tärkein, on byrokratian karsiminen. Pienyrityksien suurin haaste on selvitä yhä lisääntyvästä byrokratiasta ja sen mukanaan tuomista kustannuksista.
Esimerkiksi ympäristönsuojelu on saanut teollista toimintaa harjoittavat pienyritykset ylisuurten haasteiden eteen. Ympäristölupia on vaikea saada ja jos luvan saakin, maksaa se kohtuuttomasti. Ympäristöluvat ovat kalliita eikä niissä huomioida yrityksen kokoa tai liikevaihtoa.
Toinen talouskasvun jarru on suomalaisen työn hinta. Pienyrityksillä ei yksinkertaisesti ole varaa palkata työvoimaa nykyisillä työllistämisestä aiheutuvilla kustannuksilla. Työntekijäpuolella on lähinnä oikeiksia ja työnantajapuolella vastuu ja velvollisuudet.
Kolmas talouskasvun jarru ovat poliitikot ja virkamiehet (byrokraatit), joiden joukossa ei juurikaan ole yrittäjäkokemusta, eikä heillä ole samanlaista vastuuta toimistaan kuin yrittäjillä.
Lähes 30 vuotta omaa yritystoimintaa pyörittäneenä tiedän, että edellä mainitsemani syyt ovat talouskasvun esteenä. Tiedän myös sen, että mainitsemiani epäkohtia ei tulla koskaan korjaamaan, koska poliitikoilta puuttuu todellinen tieto ja ymmärrys niistä ongelmista joiden kanssa yrittäjät joutuvat kamppailemaan.