Sana "lähiö" on käsitteenä todella epämääräinen. Joissain yhteyksissä se tarkoittaa betonikuutioiden asuinalueita, mihin köyhyys keskittyy (Mellunmäki, Kontula, Suvela, Jakomäki, Patola, Pihlajamäki, jne.). Sitten on vielä Larun, Munkan ja Etelä-Haagan tapaiset alueet, joissa ei ole 70-luvun neukkukuutioita ja vuokra-asuntoja niin paljon kuin ensin mainituissa. Nekin ovat jossain yhteyksissä "lähiöitä", vaikka sosioekonominen taso on paljon korkeampi.
Mutta sitten, kun ajatellaan "suburban"-käsitettä esimerkiksi Pohjois-Amerikassa, niin se voi myös tarkoittaa samaa kuin "upper middle class neighbourhood". Eli Paloheinä, Pakila, Laaksolahti, Ylästö, Nöykkiö, Lippajärvi, Mankkaa, Sundsberg ja niin edelleen. Alueita, joissa on pääosin vain omakoti- ja rivitaloja - ja mihin nimenomaan vauraus keskittyy (jos Suomessa pienten tuloerojen maana nyt näin voi edes sanoa).
Aika erilaisia nuo kaikki kolme kategoriaa, Ja kaikkia kutsutaan "lähiöiksi". Käsitteenä tuo on minusta epämääräinen ja huono. "Radanvarren betonilähiö" kertoo minusta paljon enemmän.