Olen aika vakuuttunut, että kansakunnan syntyvyyttä kasvattamaan tarvitaan valoisa tulevaisuus, terve identiteetti ja jatkuvuuden - myös tulevaisuuteen - fiilis. Nuorten parien täytyy olla ylpeitä saadessaan olla osa sukupolvien ketjua, ja uskaltaa lähteä siihen mukaan.
Lisäksi tarvitaan riittävä usko taloudellisiin mahdollisuuksiin, ja sopiva yhteiskunnallinen hyväksyvä arvostus lapsia ja lapsiperheitä kohtaan. Tämän viimeisen ei tarvitse olla jalustalle nostamista, mutta jonkinmoinen hyväksyvä asenne. Se on ainoa joka melkein onnistuu Suomessa.
Viime vuoden 100v 'juhlallisuudet' oli melko hyvä, ellei täydellinen suoritus siitä miten asiat pitää hoitaa jos ei haluta ylläpitää Suomen syntyvyyttä.