HOMMAN KESKUSTELU > Tupa
Miten mamujen suomenkielen opetus järjestetään ?
(1/1)
ElinaElina:
Minulla ei ole oikein käsitystä siitä, miten mamut opiskelevat suomea. Voitteko kertoa ? Onko opetus valtion tilaamaa alihankintatyötä jolloin opetusfirmat saavat siitä hyvin/tavallisesti/alhaisesti korvauksen ?
Näkisin osaratkaisun netistä. Olisi hyvä, jos netissä olisi suomea opettava sivusto, ja ilmaiseksi.
Esimerkiksi Deutsche Wellen sivuilta löysin ilmaisen saksankurssin, opetuskielenä englanti. Siitä sain ajatuksen.
Onko netissä suomenkielen opetusta ? Jos ei ole, sitä voisimme esittää ja vaatia. Taidokkaimmat ehkäpä itse rakentaa nettiin ?
Luokkaopetus on hyvä, mutta ei se nykyaikana riitä. Ei ainakaan mamu-kotiäideille.
Kerpo:
Itse en ainakaan ole törmännyt muuhun internetistä saatavaan opetukseen kuin Wikipedian tytärsivustojen Wikibooks ja Wikiversity antama opetus. Nopeasti silmäiltynä aineisto on melko laajaa, ainakin sivuilta löytyvät kielioppi ja yleisimpiä fraaseja.
http://en.wikibooks.org/wiki/Finnish
ihminen:
Selvitys aikuisten maahanmuuttajien suomen kielen sähköisen materiaalin tarjonnasta ja saatavuudesta.
http://www.oph.fi/attachment.asp?path=1,443,73043,73048,73057,83431,86718,86719
En ole lukenut, joten en kommentoi.
Sibis:
Pitäisi tottakait järjestää ettei tämänkaltaista ongelmaa syntyisi:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200901058865678_uu.shtml
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
Siirry pois tekstitilasta